Ubezpieczenie, paliwo, naprawy, parkometry czy drogie miejsca postojowe pod domem sprawiają, że mieszkańcy dużych miast przestają kupować samochody. Wraz ze wzrostem wysokości naszych pensji, zmienia się jakość naszego życia. Zaczynamy patrzeć szerzej: czy to, co jemy jest zdrowe, czy ubrania, które nosimy, pochodzą z fair trade’u i czy idąc do sklepu, wzięliśmy ze sobą wielorazowe torby na zakupy. Te i inne postawy mówią o tym, czy umiemy zachowywać się odpowiedzialnie, ale także o tym, czy nas na to stać. Wróćmy do własnego samochodu. Prywatne auta przez 90% czasu stoją bezczynnie pod domem lub pod pracą, więc po co płacić za coś, czego się nie używa? Brak zobowiązań związanych z posiadaniem samochodu przy zachowaniu jednoczesnej mobilności to niewątpliwa zaleta systemów współdzielonej mobilności.

Auto na minuty dokładnie wtedy, kiedy chcesz? Na szczęście odpowiedzią na ten problem stał się carsharing. Wspólne auta już na stałe wpisały się w największych miastach. Zawsze zatankowane, z wykupionymi abonamentami postojowymi i co najważniejsze dostępne od ręki. Do wypożyczenia samochodu wystarczy aplikacja na smartfona. Przejazd takim autem do pracy, czy na imprezę do znajomych jest relatywnie niedrogi, a przy tym niezwykle praktyczny. Kiedy Ty jesteś w pracy, ktoś inny jedzie dalej, a wracając z imprezy, nie martwisz się o to, że musisz przyjechać po swój samochód.

Czy to oznacza, że brak własnego auta staje się przywilejem, dzięki któremu pozbywamy się wielu czasochłonnych problemów? Coraz cześciej systemy współdzielonej mobilności obejmą swoim zasięgiem nie tylko wielkie aglomeracje. Traficar to największy polski dostawca usługi carsharingu, jego flota liczy ponad 1 700 samochodów, nie tylko osobowych, ale też dostawczych, a ze współdzielenia aut korzystają mieszkańcy największych polskich miast. W jednym z Traficarów odbył się już nawet szczęśliwy poród. Dzięki współpracy z partnerami i branżą deweloperską, miejsca na współdzielone auta są dostępne na stacjach benzynowych, przy centrach handlowych i na osiedlowych parkingach, a z oferty dedykowanej dla biznesu korzystają pracownicy firm. Przejazdy międzymiastowe umożliwiają pożyczenie auta prosto z ulicy i dotarcie nim nawet na drugi koniec Polski.