Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe to pojazdy, które w swojej konstrukcji łączą dwa rodzaje współpracujących ze sobą jednostek napędowych. Z reguły jest to silnik spalinowy (ICE) i silnik elektryczny. Auto hybrydowe wraz z samochodami elektrycznymi uznaje się za przyszłość motoryzacji.

Główną zaletą samochodów z napędem hybrydowym jest zasilanie zarówno energią elektryczną, jak i paliwem konwencjonalnym. Na rynku znajdziemy różne rodzaje samochodów hybrydowych. W przypadku tych pojazdów gdzie moc silnika elektrycznego jest niższa od spalinowego, mówimy o tzw. mild hybrydach. W równoległych hybrydach silnik elektryczny wspomaga ten spalinowy przy dużych obciążeniach lub działa jednocześnie z nim. Najbardziej zaawansowane samochody hybrydowe wykorzystują mocniejsze silniki elektryczne, które mogą niezależnie wprawiać samochód w ruch, a w czasie jazdy pracować w trybie samodzielnym lub równoległym.

Połączenie silnika elektrycznego z silnikiem spalinowym daje wiele korzyści, między innymi:

  • Zmniejszone zużycie paliwa. Z reguły samochody hybrydowe zużywają o 25% mniej benzyny niż samochody konwencjonalne;
  • Znacznie niższy wskaźnik toksyczności spalin. Gdy silnik benzynowy przestaje działać, emisje dwutlenku węgla praktycznie nie występują. Badania wykazały, że samochód hybrydowy emituje 90% mniej szkodliwych substancji niż zwykły;
  • Duża rezerwa mocy. Ponieważ akumulatory są ładowane z silnika spalinowego - daje to hybrydom przewagę nad samochodami elektrycznymi;
  • Poprawiona dynamika jazdy.

Po zapoznaniu się z zaletami samochodów hybrydowych można odnieść wrażenie, że są to pojazdy bez żadnych wad. Nie jest to jednak prawdą. Ich główną wadą jest fakt, że naprawa pojazdów hybrydowych jest o rząd wielkości droższa niż tradycyjnych samochodów. Choć silnik hybrydowy jest prostej budowy to koszt nowego akumulatora i baterii oraz jego wymiany będzie wysoki. Co więcej, cena samochodów hybrydowych jest wyższa niż tradycyjnych pojazdów. W wielu krajach europejskich, w tym także w Polsce, można uzyskać dopłaty do samochodów hybrydowych.

Jak działa samochód hybrydowy?

Napęd hybrydowy działa na zasadzie alternatywnej. Oznacza to, że wykorzystuje on naprzemiennie energię elektryczną i napęd spalinowy. Ważne! W samochodzie hybrydowym kierowca nie może samodzielnie przełączać trybu jazdy na paliwo lub energię elektryczną - sam komputer wybiera najbardziej wydajny napęd. Proces rozdziału „mocy” jest uruchamiany przez komputer, który w zależności od sytuacji decyduje, który silnik powinien działać w danym momencie.

Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego samochody hybrydowe startują z miejsca płynnie i cicho. Gdy silnik elektryczny osiągnie maksymalną prędkość, podłączony zostaję system paliwa. Podczas pracy silnik spalinowy wytwarza energię, której część jest bezpiecznie przenoszona na akumulator.

Rodzaje i ceny aut hybrydowych

Samochód hybrydowy może występować w różnych konfiguracjach. Głównym elementem, który je od siebie odróżnia jest zasada działania napędu hybrydowego.

Dla współczesnych producentów samochodów „samochód hybrydowy” oznacza coś więcej niż tylko zintegrowanie silnika elektrycznego ze spalinowym. Jest to „inteligentna” kontrola przepływów energii w samochodzie. Skuteczne połączenie silników spalinowych z silnikami elektrycznymi zmniejsza zużycie paliwa, emisję spalin, poprawia dynamikę i komfort jazdy. Dzisiaj projektanci samochodów opracowują pięć głównych odmian samochodów hybrydowych.

  • Sekwencyjny – w takim układzie hybrydowym silnik spalinowy pracuje w najbardziej ekonomicznym trybie, wyłącznie w celu naładowania akumulatora silnika elektrycznego. Sam samochód napędzany jest silnikiem elektrycznym.
  • Równoległy – W tej hybrydzie silnik spalinowy i silnik elektryczny działają niezależnie od siebie i w zależności od typu (hybryda miękka lub pełna), mogą wprawiać samochód w ruch jednocześnie lub kolejno.

  • Miękki – Rozrusznik oraz alternator są całkowicie zastąpione silnikiem elektrycznym, który służy jednak jednie do uruchamiania i wspierania silnika spalinowego. Choć większość jazdy odbywa się z wykorzystaniem spalinowego silnika, to obecność elektrycznego wspomagania pozwala zwiększyć dynamikę samochodu i zmniejszyć zużycie paliwa o około 15%. W tych modelach silnik elektryczny nie jest zaprojektowany do niezależnego napędzania pojazdu.
  • Pełny – W systemach w pełni hybrydowych samochód może być napędzany silnikiem elektrycznym na dowolnym etapie ruchu: zarówno podczas przyspieszania, jak i w ruchu ze stałą prędkością. Na przykład w „cyklu miejskim” samochód może korzystać tylko z jednego silnika elektrycznego. Komponenty systemowe takiej koncepcji są zauważalnie większe, bardziej masywne, są znacznie trudniejsze do zainstalowania niż w przypadku „miękkiej” hybrydy. W takich samochodach przez dłuższy czas jesteśmy w stanie korzystać jedynie z napędu elektrycznego, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa średnio o 20%. Jednak nawet pełne hybrydy nie mogą się obejść bez użycia silnika spalinowego, zwłaszcza podczas jazdy po mieście. 
  • Bateria czyli samochody elektryczne – W tych pojazdach energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach i przekazywana w trakcie jazdy do silnika elektrycznego. W samochodach "na baterię" elektryczny napęd działa całkowicie samodzielnie, bez udziału napędu spalinowego.  Pojemność, rozmiar i waga baterii zależą od jej przeznaczenia. W ostatnich latach nowe osiągnięcia w tej dziedzinie znacznie rozszerzyły możliwość stosowania akumulatorów w samochodach. Wysoka pojemność i wytrzymałość sprawiają, że zasilacze Li-Ion i Ni-MH są w pełni odpowiednie do zastosowania w pojazdach hybrydowych.

Ceny samochodów hybrydowych zaczynają się od 66 tysięcy złotych. To najtańsze auto tego typu dostępne w Polsce. Za większość pojazdów będziemy jednak musieli zapłacić około 100 tysięcy złotych.

ZOBACZ: Samochód bez prawa jazdy? Poznaj polskie przepisy 

CZYTAJ TEŻ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Co musi się w nim znaleźć w Polsce i u naszych sąsiadów?

ELLE MAN POLECA: Niemieckie marki samochodów: najlepsze auta osobowe i luksusowe