Samochód bez prawa jazdy wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osoby, która nie zdobyła stosownych uprawnień, a potrzebuje niewielkiego środka transportu do poruszania się po mieście. Czy polskie prawo to umożliwia?

Samochody bez prawa jazdy w Polsce: przepisy

Samochód bez prawa jazdy to bardzo mylne pojęcie, odnosi się bowiem do mikrosamochodów, które nie wymagają posiadania prawa jazdy kat. B. Nie znaczy to jednak, że aby móc takim pojazdem legalnie kierować, nie trzeba mieć żadnych uprawnień. 

Przed 2013 rokiem, pojęcia "motorower" i "mikrosamochód" były tożsame, więc rzeczywiście - w tamtym czasie możliwe było prowadzenie samochodu, który spełniał określone kryteria, tylko z dowodem osobistym w kieszeni. 19 stycznia 2013 roku przyjęto jednak nowelizację Ustawy o Kierujących Pojazdami, która wprowadziła istotne zmiany w tym temacie. W znowelizowanych przepisach znalazły się m.in. nowe kategorie uprawnień - AM, dająca możliwość kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim oraz B1, która uprawnia do kierowania do kierowania czterokołowcem.

Prawo stanowi, że czterokołowcem lekkim określa się pojazd o masie własnej nieprzekraczającej 350 kg, który rozpędza się maksymalnie do 45 km/h. Czterokołowiec to natomiast pojazd samochodowy, przeznaczony do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli), o masie własnej nieprzekraczającej 400 kg (dla przewozu osób) lub 500 kg (dla przewozu ładunków). 

Na przynależność samochodu do danej grupy wskazuje homologacja europejska - czterokołowce lekkie są oznaczane jako L6e, a czterokołowce - jako L7e.

Kto może ubiegać się o stosowne uprawnienia? Kategoria AM jest dostępna dla osób powyżej 14. roku życia. Warunkiem otrzymania uprawnień jest odbycie 30-godzinnego kursu teoretycznego i 10-godzinnego szkolenia praktycznego oraz pozytywny wynik egzaminu państwowego. Osoby chcące otrzymać prawojazdy kat. B1 muszą mieć ukończone 16 lat. Uprawnienia są wydawane na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu, który musi być poprzedzony 30-godzinnym szkoleniem teoretycznym i 30-godzinnym kursem praktycznym.

Jakim samochodem można jeździć bez prawa jazdy?

Samochód bez prawa jazdy kat. B? Ten segment rynku nie jest rozbudowany tak, jak oferta klasycznych osobówek, jednak kupujący mają jako taki wybór. W Polsce, największą popularnością cieszą się mikrosamochody firmy Aixam, Bellier i Microcar. Francuskim producentom, po piętach depczą Włosi. Sporym uznaniem cieszą się małe autka sygnowane przez Piaggio i Casalini

Należy jednak pamiętać, że żaden mikrosamochód nie zapewnia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co potwierdzają wyniki testów zderzeniowych, przeprowadzonych przez Euro NCAP.