Sambuca – historia

Zapewne wiele osób słyszało o tym, że istnieje coś takiego jak Sambuca. To jednak alkohol wciąż u nas nieszczególnie popularny, ale warto ten stan rzeczy zmienić. Ten bezbarwny, włoski likier o anyżkowo-owocowo-ziołowym smaku produkowany jest na bazie kwiatów czarnego bzu, anyżu gwiaździstego, kopru włoskiego, lukrecji oraz soków. Jest na tyle wyrazisty, że natychmiast zapada w pamięć.

Początek Sambuci datuje się na 1851 rok. To właśnie wtedy Luigi Manzi z miasta Civitavecchia stworzył recepturę nowego likieru o przyjemnym smaku i wyrafinowanym bukiecie, który posiada znaczące właściwości trawienne.

Wiele osób nadal uważa, że ​​Manzi nazwał swój likier Sambuca, ponieważ jednym ze składników jest czarny bez, który po włosku nazywa się „sambuco”, ale jest to dalekie od prawdy. W rzeczywistości w jednym z listów zachowanych w archiwum rodziny Manzi napisał: „Produkuję dobrą anyżówkę, która jest bardzo dobra dla żołądka po posiłku”. Wyjaśnił, że nazwa podchodzi od „sambuchelli”, czyli wioślarzy, którzy w jego czasie w pobliżu Neapolu i wyspy Ischia „chodzili po polach i przynosili spragnionym chłopom wodę i anyż”.

Obecnie likier sprzedawany jest pod dwoma różnymi markami: Sambuca Manzi (nieco bardziej wytrawna i popularniejsza na lokalnym rynku) oraz Sambuca extra Molinari, stworzona w 1945 r. przez Angelo Molinari i ciesząca się sławą na całym świecie.

Obie marki należą do Molinari International Spa. Co ciekawe, po II Wojnie Światowej spadkobiercy Luigiego Manziego przekazali rodzinną firmę Erminio Ricciemu, który w latach 80. sprzedał ją Molinari, ponieważ młodsza marka była zbyt silnym konkurentem na rynku krajowym i międzynarodowym.

Warto wiedzieć, że Sambuca posiada różne rodzaje. Mamy Białą Sambucę, którą przeważnie określa się w ten sposób, aby odróżnić ją od innych odmian, które są ciemnoniebieskie (Czarna Sambuca) lub jaskrawoczerwone (Czerwona Sambuca).

Sambuca – jak pić?

Przejdźmy do meritum sprawy. Sambucę możemy pić na wiele sposobów. Można to robić na czysto, z lodem lub z wodą. Smacznie wypadnie także łączenie jej z Colą lub sokiem pomarańczowym. Jednak ten likier można także podawać w bardziej oryginalny sposób. Tradycyjnie robi się to na tzw. „con la mosca”. Do szklanki typu old fashioned wlewamy likier i wrzucamy nieparzystą liczbę ziaren kawy i podpalamy powierzchnię. Gdy alkohol się wypali, zdmuchujemy płomień i wypijamy napój a ziarna kawy żujemy.

Inną znaną metodą picia likieru jest wsypanie do koniakówki łyżeczki brązowego cukru. Po wlaniu alkoholu podpalamy. Następnie wlewamy trunek do pustej szklanki old fashioned i przykrywamy koniakówką. Po zgaśnięciu płomienia koniakówkę kładziemy na serwetkę z rurką. Zawartość szklanki wypijamy jednym haustem i następnie wdychamy przez rurkę opary z koniakówki. Na sam koniec można przelać to, co zostało na wierzchu koniakówki i mała rureczką wciągnąć do nosa. W tym sposobie picia należy uważać, aby nie zachłysnąć się ani alkoholem, ani oparami.

Wśród powszechnie stosowanych sposobów picia trzeba wyróżnić też tzw. „Biscuit in the glass”. Do szklanki z likierem wrzucamy pokruszonego biszkopta, a następnie dolewamy chłodnej herbaty. Wystarczy do tego 50 ml likieru.

Sambuco – drinki:

Oczywiście Sambuco pije się też w postaci drinków. Jednym z nich jest Cafe Romano. Aby go zrobić, potrzebujmy 30 ml Białej Sambuki, 30 ml likieru kawowego, 30 ml śmietanki 30% oraz kostek lodu. Wszystkie składniki mieszamy w shakerze. Podajemy w niskiej szklance.

Warto też zwrócić uwagę na Cherry Blossom. Potrzebne są Biała Sambuca (30 ml), grenadyna (15 ml) i mleko do wypełnienia. Do wysokiej szklanki wlewamy likier, wypełniamy mlekiem i dolewamy grenadynę. Można udekorować wiśniami.

Jeśli lubicie mieszać alkohole, to molotov cocktail będzie dla was. Potrzebujecie 40 ml wódki cytrynowej, 10 ml Czarnej Sambuki, 10 likieru fiołkowego oraz 10 ml soku z cytryny. Najpierw schładzamy szklankę, w której podawany będzie alkohol. Do shakera wsypujemy lód i dodajemy wszystkie składniki. Po wymieszaniu przelewamy wszystko przez sitko do szklanki.

ELLE MAN POLECA: Jak pić Metaxę w drinkach i nie tylko? Sprawa z greckim trunkiem jest bardzo prosta!

ZOBACZ: Proste, kolorowe i domowe drinki z wódką czystą i smakową [PRZEPISY]

CZYTAJ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?