Oparzenia słoneczne mają miejsce w sytuacji, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry – melaniny. Szczególnie muszą uważać osoby o jasnej karnacji (mniejsza ilość ochronnego pigmentu) – u nich oparzenia po przebywaniu na pełnym słońcu pojawiają się znacznie szybciej niż u ludzi o ciemniejszej karnacji, których tolerancja na takie warunki pogodowe wynosi kilka godzin.

Jakie są objawy oparzenia słonecznego?

Brak częstej aplikacji kremu z filtrem przeciwsłonecznym lub zbyt długie przebywanie na słońcu ma swoje konsekwencje. Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego mogą pojawić się po paru godzinach. Pełne objawy najczęściej zaczynają nam dokuczać po 24 godzinach, a nawet dłużej. Generalnie poparzenia słoneczne dzieli się na trzy stopnie.

W oparzeniu pierwszego stopnia objawem jest czerwona, nadmiernie ocieplona skóra. Po kilku dniach pojawia się płatowe złuszczenie naskórka w poparzonym miejscu. Jest to najczęstszy rodzaj oparzenia, obejmujący jedynie naskórek.

W przypadku drugiego stopnia poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się pęcherze, obrzęk i częściowa martwica naskórka. Oparzenia obejmują nie tylko warstwy naskórka, ale także skóry właściwej. Goją się od 2 do 6 tygodni, nie pozostawiając blizn.

Jest jeszcze trzeci stopień oparzenia, w którym dochodzi do zniszczenia trzech warstw skóry, a także nerwów i tkanki podskórnej. Po wygojeniu zostają blizny. To najbardziej niebezpieczny stopień oparzenia, ale należy on do rzadkości. Najczęściej występuje u małych dzieci i niemowląt, które przebywały na silnym słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oparzenia słonecznego mają długotrwały wpływ dla naszej skóry. Jeśli zbyt często narażamy się na przyjmowanie promieniowania UV, to narażamy naszą skórę na przedwczesne starzenie. Może to też prowadzić do nowotworów skóry.

Jak zadbać o skórę poparzoną słońcem?

W sytuacji, gdy skóra boli, piecze i jest czerwona, pomogą kosmetyki po opalaniu ze składnikami, które pozwolą złagodzić podrażnienia, wzmocnić warstwę ochronną i dać jakże potrzebne uczucie chłodu. Oto produkty, które mogą w tym pomóc:

Burnshield hydrożel w sprayu

Ten hydrożel w sprayu zalicza się do grupy opatrunków pierwszej pomocy. Preparat działa chłodząco, zmniejsza obrzęk i ból oraz zabezpiecza rany przez zakażeniem. Zastosowany niezwłocznie po oparzeniu znacząco zmniejsza jego skutki. Nawilża podrażnione miejsca, przyśpiesza regenerację skóry i bardzo łatwo się go aplikuje. Można używać go pod opatrunki.

Emulsja do skóry Neoviderm

Emulsja wskazana do stosowania w przypadku poparzeń słonecznych, lekkich oparzeń, podrażnień i stanów zapalnych skóry pociągających za sobą zaczerwienienia (radioterapia, peeling chemiczny, drobne otarcia). Dzięki swojemu działaniu nawilżającemu i ochronnemu emulsja Neoviderm koi i przynosi ulgę skórze, wspomagając fizjologiczne procesy prowadzące do jej normalizacji. Emulsja nie zawiera filtrów słonecznych.

ZOBACZ TEŻ: Kremy matujące dla mężczyzn: nawilżający, przeciwzmarszczkowy, dla cery tłustej. Co powinny zawierać?

CZYTAJ WIĘCEJ: Żel pod prysznic dla mężczyzn: jak wybrać najlepszy? [SHOPPING ONLINE]

O PIELĘGNACJI MĘSKIEJ SKÓRY TAKŻE TU: Tłusta cera: przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki, dieta. Co stosować w walce z bardzo tłustą cerą?