Saarland – jakie atrakcje czekają na turystów?

Położony w zachodniej części Niemiec – przy granicy z Francją oraz Luksemburgiem – land Saara to najmniejszy z krajów związkowych, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. Najmniejszy nie oznacza jednak mało atrakcyjny. Wręcz przeciwnie. Na turystów czeka tu naprawdę wiele. Ciekawa historia regionu, masa zabytków, interesująca architektura, godna polecenia swojska kuchnia (zalicza się ona do najlepszych w całym niemiecko-francuskim obszarze językowym), a przede wszystkim wspaniałe okoliczności przyrody, które zapierająca dech w piersiach i sprawiają, że warto tu zostać. Znajdujące się w okolicy liczne lasy i jeziora – a co za tym idzie cisza i spokój – dają możliwość dobrej zabawy, odpoczynku, a także aktywnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Co tu dużo mówić, przekonajcie się sami! 

Zakole rzeki Saary

Niekwestionowanym symbolem całego regionu jest licząca niecałe 250 kilometrów długości rzeka Saara (której land zawdzięcza zresztą swoją nazwę). Stanowi ona prawy dopływ Mozeli, a jej źródła znajdują się w Alzacji we francuskich Wogezach. Nad brzegiem Saary położona jest m.in. wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO XIX-wieczna huta żelaza w Völklingen. Najbardziej urokliwy odcinek znajduje się w miejscowości Mettlach, gdzie koryto rzeki tworzy wyjątkowy meander, potocznie nazywany Saarschleife. Trasa bardzo malownicza, wiodąca wzdłuż łąk i lasów z przepięknymi widokami. Niezwykłą magię miejsca doceniają nie tylko kajakarze czy wędkarze, ale również pasjonaci kolarstwa. Dla tych, którzy nie przepadają za wodnymi atrakcjami, przygotowano specjalne szlaki rowerowe wokół całego pasma.

Widoki nie do opisania

fot. instagram.com/germanytourism

Obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto ma w planach zwiedzić Saarland. Mowa o Baumkronenpfade, czyli liczącej 1250 metrów ścieżce w koronie drzew. Zachwycający szlak turystyczny prowadzi przez różne poziomy lasu, a jego zwieńczeniem jest usytuowany na wysokości 42 metrów taras widokowy ze wspaniałym widokiem na Saarschleife. To stąd (nawet przy niezbyt dobrej widoczności – byliśmy i sprawdziliśmy) podziwiać​ w całej​ okazałości​ piękno​ i majestat​ okolicznej​ przyrodyCo ważne, przy maksymalnym nachyleniu 6% rampa jest łatwa do pokonania, nawet dla osób mających trudności z poruszaniem się. Odwiedzający mogą zwiedzać szlak na własną rękę bez przewodnika (bilet normalny wynosi 11 euro) bądź w zorganizowanych grupach 15-osobowych (koszt 10 euro).

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie pojechać na wakacje w Europie? Powstał ranking najbardziej i najmniej bezpiecznych krajów

Unikatowa przyroda

Lasy obejmują 33 procent powierzchni całego regionu. Na terenie Saary można znaleźć wiele rezerwatów przyrody, które chronią rzadkie gatunki roślin oraz zwierząt. Najsłynniejszym z nich jest wpisany na światową listę UNESCO Rezerwat Biosfery Bliesgau, zlokolizowany niespełna 30 km od stolicy landu – Saarbrücken. Łąki zachwycające różnorodnością występujących na nich gatunków roślin, śródleśne polany, malowniczy krajobraz rodem z Toskanii oraz niezwykle bogata fauna i flora gwarantują Wam moc pozytywnych emocji i dużo niezapomnianych wrażeń. 

Przeżyj niezwykłą noc

fot. instagram.com/germanytourism

Marzysz o nocy pod gwiazdami? Teraz masz ku temu niepowtarzalną okazję! Twoje miejsce do spania (które w każdej chwili można przekształcić w wiszący namiot) zostanie ulokowane między drzewami na wysokości dwóch metrów, bezpośrednio na skraju stromych zboczy Saary. To czego zapragniesz będziesz mieć – dosłownie i w przenośni – na wyciągnięcie ręki. Koszt tej przyjemności to 119 EUR za osobę. W cenę, oprócz noclegu, wliczone są także dwa posiłki – kolacja oraz śniadanie. Spieszcie się z rezerwacją miejsc! Chętnych z całej Europy nie brakuje. Przeżyj to, co jest dostępne tylko dla bardzo doświadczonych alpinistów. 

Nie pozostaje nam nic innego, niż życzyć Wam udanego wyjazdu. Więcej informacji o regionie Saara znajdziecie TUTAJ

SPRAWDŹ: 5 rzeczy, które każdy facet powinien mieć w swojej walizce