Brytyjska forma konsultingowa h/t Barron’s opublikowała raport, z którego wynika, że 2021 rok będzie rekordowym dla rynku whisky single malt. Choć mamy dopiero końcówkę września, już teraz wiadomo, że sprzedaż napoju alkoholowego szczególnie popularnego w krajach anglosaskich osiągnie rekordowy poziom sprzedaży. Zdaniem specjalistów ze wspomnianej firmy – jeszcze przed końcem grudnia sprzedaż osiągnie poziom 102 milionów dolarów. Oznaczać to będzie mniej więcej tyle, że poziom sprzedaży poprawi się o 30% względem 2019 roku.

Badania obejmują dane sprzed dwóch lat, ponieważ pandemia sprawiła, że rok 2020 nie jest miarodajny i niemalże wszystkie rynki odnotowały w tym okresie spadki, dlatego uznano, że bardziej reprezentatywne będzie porównanie roku obecnego z 2019. Wtedy rynek whisky single malt osiągnął sprzedaż na poziomie 79,6 milionów dolarów. Różnica jest faktycznie imponująca!

Pandemia sprawiła, że zapotrzebowanie na produkty takie jak whisky jest coraz większe. Rośnie ich popularność. Zapotrzebowanie konsumentów na single malt jest coraz większe i nie wykazuje oznak spowolnienia

– powiedział Andy Simpson, współzałożyciel Rare Whisky 101.

Warto jednocześnie nadmienić, że z raportu wynika, iż konsumenci coraz częściej sięgają po droższe produkty, co przekłada się nie na znacząco większą sprzedaż w przeliczeniu na butelki, ale wydawanie większych kwot na whisky single malt. Oznacza to, że konsumenci coraz bardziej cenią alkohole z górnej półki, co bez wątpienia jest pozytywną wiadomością dla producentów, którzy w przyszłości na pewno wykorzystają tę wiedzę podczas planów dotyczących produkcji.

Ameryka też w górę!

Warto spojrzeć również na wstępne dane przekazane przez „Robb Report”. Wynika z nich, że rynek amerykańskich whiskey również osiąga bardzo dobre wyniki i powoli można mówić o rekordowych zyskach. Wiadomo już, że producenci trunku tacy jak George Dickel, Woodford Reserve i WhistlePig na pewno odnotują lepszą sprzedaż, niż w poprzednich latach. Szczegółowe dane dotyczące amerykańskiego rynku whiskey nie zostały jeszcze opublikowane – należy spodziewać się ich pod koniec 2021 roku. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że producenci będą zadowoleni z wzrostowego trendu sprzedaży whiskey.