Niby w obecnych czasach wszędzie lub prawie wszędzie można dolecieć samolotem, ale biorąc pod uwagę sytuację ostatnich kilkunastu miesięcy transport lotniczy nie powinien być jedynym, który będziemy brali pod uwagę podczas planowania podróży. Podróż samochodem z Warszawy do Rygi trwa około ośmiu godzin, a samo miasto zdecydowanie zachęca, żeby spędzić w nim kilka dni. O tym, że warto zajrzeć na tamtejszą starówkę nie trzeba nikogo przekonywać – to miejsce odwiedza każdy, kto zdecyduje się wybrać do stolicy Łotwy. Zamiast tego powiemy o pięciu innych atrakcjach, o których warto pamiętać podczas wypadu do Rygi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 miejsc w Polsce z mroczną historią >>>

Alus Darbnica Labietis

Chociaż tak zwana piwna rewolucja nieco wyhamowała po prawdziwej eksplozji popularności kilka lat temu, to piwa rzemieślnicze mają spore grono miłośników. Ci, którzy wybierają się do Rygi w poszukiwaniu rozrywki, powinni pamiętać o wizycie w browarze Labietis. Na miejscu czeka nie tylko kilkadziesiąt wariantów powstającego na miejscu piwa, ale także szeroki wybór pasujących do nich przekąsek, w tym między innymi różne rodzaje sera. Browar znajduje się w pewnej odległości od centrum miasta, ale jest zdecydowanie warty spaceru.

Dzielnica Kalnciema

Dzielnica Kalnciema (Kalnciema kvartāls) to zespół odnowionych tradycyjnymi metodami drewnianych budynków u skrzyżowania ulic Kalnciema i Melnsila. To miejsce, w którym praktycznie zawsze coś się dzieje – organizowane są imprezy, zloty food trucków, festiwale artystyczne. A wszystko to w otoczeniu starej, drewnianej, niskiej łotewskiej zabudowy, tak różnej od murowanego centrum miasta. Dobry kierunek dla szukających wrażeń ludzi, którzy przyjechali do Rygi trochę się zabawić.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 europejskich miast idealnych na męski wypad >>>

Jurmała

Jurmała była niegdyś dzielnicą Rygi, a dziś jest osobnym miastem. Znajduje się jednak tak blisko stolicy (podróż pociągiem z centrum Rygi trwa około dwadzieścia minut), że jej obecność w tym zestawieniu jest uzasadniona. Jurmała to najpopularniejszy nadbałtycki kurort Łotwy, będący tamtejszym odpowiednikiem naszego Sopotu (może nieco zimniejszym). Znajduje się tu bogata infrastruktura noclegowa, oraz mnóstwo barów, restauracji i kafejek. Latem odbywa się wiele imprez oraz festiwali muzycznych i jest to jednocześnie najlepszy okres, aby zawitać do Jurmały. Dobra baza wypadowa do samej Rygi.

Muzeum Motoryzacji

Uczestnicy wieczorów kawalerskich raczej rzadko na swoich listach atrakcji umieszczają wizyty w muzeach, ale akurat jedna z ryskich placówek kulturalnych mogłaby się na nich znaleźć. W Muzeum można obejrzeć największą i najbardziej różnorodną kolekcję zabytkowych pojazdów w krajach bałtyckich, w której znajduje się ponad 100 unikalnych samochodów i motocykli. Muzeum twierdzi ponadto, że “Nasza ekspozycja to porywająca i interaktywna opowieść o wyjątkowych samochodach, wybitnych ludziach i historycznych wydarzeniach. Autentyczne pojazdy uzupełnione są monitorami dotykowymi, działającymi modelami, filmami, interaktywnymi eksponatami, wirtualną rzeczywistością i innymi informacjami dostarczanymi przez nowoczesną technologię, dzięki czemu wizyta w muzeum staje się ekscytującą i wnikliwą przygodą.”

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 najpiękniejszych tras kolejowych w Europie >>>

Budynek KGB

Kamienica o nazwie Stūra māja (dom na rogu) w latach 1940-1941 i ponownie w latach 1944-1991 była siedzibą NKWD, a następnie KGB Łotewskiej SRR. Gdyby ściany tego budynku potrafiły mówić, opowiedziałyby niejedną straszną historię – w kilkudziesięciu celach nie tylko przetrzymywano więźniów, ale również dokonywano na nich egzekucji. W 2014 roku w budynku została otwarta ekspozycja muzealna, która dokumentuje trudne wydarzenia w historii Łotwy. Wizyta w muzeum nie jest może szczególnie radośnie nastrajającą czynnością, ale z pewnością jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.