Pierwsze kino online w Polsce

Od 12 marca wszystkie kina w Polsce pozostają zamknięte. Jedyną formą filmowej rozrywki, jaką mogliśmy zapewnić sobie od tamtego czasu były serwisy streamingowe w rodzaju Netflixa czy HBO GO. Napisałem mogliśmy nie bez przyczyny, bowiem 12 kwietnia krakowskie Kino Pod Baranami wyszło z bardzo ciekawym pomysłem. Mianowicie otworzyło swoje sale w internecie, stając się pierwszym wirtualnym kinem w naszym kraju.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: do kiedy rząd przedłużył zamknięcie kin, muzeów i teatrów?

Placówka uruchomiła platformę streamingową, która ma służyć jako wsparcie finansowe dla kina, które w czasach epidemii nie ma żadnych przychodów. Jak tłumaczą właściciele kina na swojej stronie, nie mamy tutaj do czynienia „ze zwykłą platformą VOD, a raczej kinem internetowym”. E-Kino Pod Baranami pokaże filmy, które jeszcze do niedawna można było zobaczyć na ekranie kinowym. Będzie także wracać do starszych pozycji, które warto przypomnieć.

Co więcej, w internecie odbywać się będą również wydarzenia specjalne jak filmy z prelekcją, rozmowy z twórcami oraz spotkania dyskusyjne. Kontynuowane będą też wirtualne odsłony klubów filmowych kina: Studencki Nocny Klub Filmowy oraz SMAK – Spotkania Młodych Amatorów Kina. Uczestnicy obejrzą film na platformie, a później będą mogli podyskutować online. 

Pierwszą okazję widzowie mają już dziś (15 kwietnia) za sprawą pokazu nagrodzonego na zeszłorocznym Festiwalu Off Camera filmu „Sons of Denmark”, po którym odbędzie się wirtualna dyskusja za pomocą platformy Zoom.

Z kolei 17 kwietnia na platformie odbędzie się premiera filmu „Dreamland”. Stanisław Berbeka opowiada w nim o swoim ojcu, Macieju, himalaiście, który zginął podczas wyprawy na Broad Peak.

Trzeba przyznać, że krakowskie kino wpadło na świetne rozwiązanie. Tym bardziej, że oferuje też naprawdę dobry repertuar, bo możemy znakomite filmy jak „Portret kobiety w ogniu”, „Tomasso” oraz „Midsommar. W biały dzień” (ten film nawet w dwóch wersjach, w tym reżyserskiej). Nic tylko włączać.

Jeśli chcecie się zarejestrować, to platforma działa pod tym adresem: www.e-kinopodbaranami.pl.

Pierwszy wirtualny festiwal filmowy w Polsce

Działalność E-Kina Pod Baranami to niejedyna ciekawa inicjatywa związana z kinem. W weekend, 16-17 maja, na antenie TVN Fabuła odbędzie się Festiwal KINO 2020. Podczas konkursu zostaną pokazane najciekawsze projekty ocenione przez jury składające się z Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, Tomasza Wasilewskiego, Joanny Kos-Krauze oraz Piotra Domalewskiego.

Najlepsze prace konkursowe zostaną wyłonione przez powyższe postacie polskiego filmu w 5 kategoriach: komedia, dramat, dokument, horror oraz science-fiction. Nabór zgłoszeń do festiwalu zostanie uruchomiony już wkrótce przez platformę TVN Discovery Talents i potrwa do 5 maja. „Chcemy pokazać, że nawet ograniczona przestrzeń, nie ogranicza wyobraźni” – tłumaczy Katarzyna Mazurkiewicz, szefowa TVN Fabuła i pomysłodawczyni Festiwalu. Bez wątpienia takie wsparcie i promowanie polskich twórców zasługuje na pochwały.