O ambicjach, aby filmowców i aktorów wysłać na orbitę mówi się w mediach już od kilku miesięcy. W pewnym momencie pojawiła się informacja, że pionierem w tej dziedzinie miałby zostać weteran kina akcji, czyli Tom Cruise. Grani przez niego bohaterowie latali samolotami, jeździli i skakali na motocyklach, a także nurkowali w łodziach podwodnych. Kosmos był chyba jedyny miejscem, do którego sympatyczny aktor jeszcze nie zawitał. Kilka miesięcy temu zapowiedziano, że niebawem sytuacja ulegnie zmianie i Cruise – z pomocą NASA i SpaceX Elona Muska – w końcu poleci kręcić film na orbicie. Wygląda jednak na to, że nie będzie w tym wyścigu kosmicznym pierwszy, bo konkretne plany na realizację analogicznego przedsięwzięcia przedstawili Rosjanie.

Agencja Roscosmos poinformowała, że wybrano członków czteroosobowej ekipy filmowej, która już niebawem poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po castingu oraz serii badań medycznych zdecydowano się na aktorkę Juliję Peresid oraz aktora i reżysera Klima Szypienko. Oprócz nich w ekipie mają znaleźć się aktorka Alena Mordowina oraz operator kamery Aleksiej Dudin. Film, który ma dzięki nim powstać ma już roboczy tytuł – „Wyzwanie” – ale szczegóły dotyczące scenariusza nie zostały podane. Cała załoga przeszła pozytywnie testy medyczne, ale na tym proces przygotowań do lotu w przestrzeń kosmiczną się nie kończy. Filmowcy mają przed sobą kilka ciężkich tygodni, podczas których będą musieli przejść testy w między innymi słynnej „wirówce”, która ma ich przygotować do trudów lotu, a także w samolocie symulującym stan nieważkości.

Julija Peresild i Alena Mordowina – to one polecą w kosmos

Start statku Sojuz MS-19, którym filmowcy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, został zaplanowany na 5 października 2021 roku. W proces tworzenia filmu, oprócz wyżej wymienionych, zaangażowani są również między innymi Bakur Bakuradze (współtwórca scenariusza razem z Klimem Szypienko), Denis Żalinski i Siergiej Titinkow. „Wyzwanie” jest wspólnym projektem Roskosmosu, stacji Channel One i studia Yellow, Black and White.