Pod koniec 2017 roku Akademia Filmowa postanowiła zmienić przepisy dotyczące członkostwa w swojej organizacji. Impulsem do tej zmiany było aresztowania Harveya Weinsteina. Od tamtego czasu Akademia Filmowa może usunąć każdą osobę, która swym zachowanie nie przestrzega moralnych wartości organizacji. W maju 2018 roku Roman Polański oraz przy okazji znany komik i aktor Bill Cosby zostali usunięci z Akademii w związku z zarzutami o przestępstwo seksualne.

Polański uznał tę decyzję za niesprawiedliwą i zapowiedział pozew. Akademia rzecz jasna nie zareagowała, więc w kwietniu 2019 roku reżyser dotrzymał słowa i wszedł na drogą sądową. Właśnie doczekaliśmy się finału tej sprawy i nie jest on pomyślny dla Polańskiego.

Reżyser „Chinatown” próbował podważyć decyzję Akademii, argumentując, że organizacja odmówiła mu należytego dochodzenia w sprawie oskarżeń i działała wbrew swojemu regulaminowi.

Jenak Sąd Najwyższy w Los Angeles w swoim orzeczeniu napisał, że Polański otrzymał możliwość przedstawienia Akademii wszelkich dowodów, które uznał za istotne, włączając w to obszerną opinię swojego adwokata i nagrania wideo. Sąd stwierdził tym samym, że nie doszło do złamania prawa i podtrzymał decyzję o anulowaniu członkostwa Polańskiego.

Zdaniem adwokata Polańskiego reżyser najprawdopodobniej nie odwoła się do wyroku. Dodał również, że twórcy w całej tej sprawie chodziło przede wszystkim o to, by był traktowany w sposób uczciwy. Co ciekawe, Polański jeszcze do 2017 roku cieszył się niemałym uznaniem wśród członków Akademii Filmowej i Hollywoodu. W 2003 roku dostał Oscara za „Pianistę”. Werdykt przyjęto owacją na stojąco.

Ucieczka Polańskiego

Przypomnijmy, że oskarżenie o napaść seksualną Roman Polański usłyszał w 1977 roku. Wówczas Samantha Geimer zarzuciła reżyserowi, że podał jej środek usypiający oraz alkohol, po czym wbrew jej woli uprawiał z nią seks. Geimer miała wtedy 13 lat, a sprawa trafiła na drogę prawną.

Podczas procesu Polański przyznał się przed sądem w Los Angeles do seksualnego wykorzystania nieletniej. Zgodnie z ustawodawstwem stanu Kalifornia, kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt, stąd reżyserowi groziło nawet do 50 lat więzienia. Z tego powodu tuż przed ogłoszeniem wyroku Polański uciekł z USA do Francji. Od tamtego czasu traktowany jest w Stanach Zjednoczonych jako zbieg. Przebywa głównie we Francji i Szwajcarii. 

ELLE MAN POLECA: HBO GO – najlepsze seriale w serwisie. „Rodzina Soprano”, „Gra o tron”, „Sukcesja” i inne [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Znamy najlepszy filmy dekady. Wygrało kino akcji z Tomem Hardym. Na liście jest też Paweł Pawlikowski!

CZYTAJ: „Avengers: Koniec gry” został najlepiej zarabiającym filmem wszech czasów. Pobił rekord „Avatara”