Rolls-Royce przez lata był postrzegany nie tylko jako producent możliwie najbardziej luksusowych samochodów na świecie, ale i jako swoista ostoja tradycji i konserwatywnego podejścia w motoryzacji. Marka nigdy nie rozważała rezygnacji z rozwiązań, które stanowiły o jej pozycji od kilkudziesięciu lat i uparcie trwała chociażby przy silnikach V12, podczas gdy inne firmy z nich rezygnowały. Teraz okazuje się, że Rolls-Royce potrafi może nie tyle być awangardą, co podążać za duchem czasów podobnie, jak inni producenci.

Oto Spectre – pierwszy elektryczny Rolls-Royce nowej ery

Pojawienie się w sprzedaży pierwszego elektrycznego samochodu Rolls-Royce’a zostało zapowiedziane przez CEO firmy, czyli Torsten Müller-Ötvösa. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będzie on wyglądał (udostępnione zdjęcia pokazują pojazd w warstwie kamuflażu), ale wiemy już, jak będzie się nazywał – Spectre.

Ten dzień jest najznaczniejszym dniem w historii Rolls-Royce Motor Cars od 4 maja 1904 roku. Wówczas doszło do pierwszego spotkania założycieli naszej marki, Charlesa Rollsa oraz Sir Henry’ego Royce’a, podczas którego panowie ustalili, że razem stworzą ‘najlepszy samochód na świecie. Dziś, po 117 latach, z dumą ogłaszam, iż Rolls-Royce rozpocznie program testów drogowych nowego, wyjątkowego produktu, który wyniesie na nowy poziom światową rewolucję elektromobilności i wyda na świat pierwszy – i najlepszy – superluksusowy samochód w tym segmencie.

– powiedział Torsten Müller-Ötvös.

W udostępnionym przez firmie komunikacie czytamy też, że zanim Spectre trafi do pierwszych klientów, weźmie udział w „najbardziej wymagającym programie testów w historii”. Co to oznacza? Samochód ma przejechać 2,5 miliona kilometrów, co ma być symulacją użytkowania Rolls-Royce’a przez 400 lat. Łatwo policzyć, że oznacza to roczny przebieg 6250 kilometrów. Czy właściciele samochodów tej marki rzeczywiście jeżdżą nimi tak mało? Cóż, nie mam powodów, aby komunikatowi firmy nie wierzyć.

Niebawem wszystkie samochody Rolls-Royce będą elektryczne

Jakiś czas temu ten sam CEO powiedział, że jeśli elektryczny Rolls-Royce powstanie, to tylko wówczas, gdy pod względem osiągów i komfortu będzie w stanie dorównać modelom spalinowym. Ten moment najwyraźniej nadszedł, bo Spectre ma otworzyć nowy rozdział w historii marki, którym jest całkowita elektryfikacja gamy modelowej. Ma się to stać naprawdę szybko – Rolls-Royce od roku 2030 ma sprzedawać wyłącznie pojazdy z napędem elektrycznym.

Charles Rolls przewidział elektryczną przyszłość motoryzacji. W kwietniu 1900 roku miał do czynienia z samochodem z silnikiem elektrycznym i uznał ten napęd za idealny. Rolls powiedział ‘Samochód elektryczny jest perfekcyjnie cichy i czysty.

– dodał Müller-Ötvös.