"Rojst" to najnowsza (i do tego polska!) produkcja, która pojawi się na Showmax. Produkcja osadzona w latach 80. ubiegłego wieku opowie historię mieszkańców pewnego miasteczka na południowym zachodzie Polski. O czym będzie? W informacji prasowej możemy przeczytać: "w niedużym, zapomnianym mieście dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz, doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki – syn wysoko postawionego działacza partyjnego. Rozpoczyna na własny rachunek dziennikarskie śledztwo. Czym bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego trudno się wydostać".

W "Rojst" główne role zagrali Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik (aktorzy spotkali się już na planie kilka lat wcześniej, przy produkcji "Ostatnia rodzina"). Partnerować im będą także Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski i Wojciech Machnicki. Reżyserią zajmie się Jan Holoubek, który na swoim koncie ma takie tytuły jak "Król Życia", "Kruk - szepty słychać po zmroku" (zdjęcia), czy "Słońce i cień" i "Pocztówki z republiki absurdu" (reżyseria).

"Od kilku lat marzyłem o tym, by zrealizować serial osadzony w latach 80. - czasie mojego wczesnego dzieciństwa, które do dzisiaj pozostają dla mnie najsilniejszą inspiracją. Bardzo się cieszę, że poza opowieścią i świetnymi bohaterami, jakich wkrótce zobaczą widzowie, udało nam się stworzyć unikalną, mroczną atmosferę świata, w którym rozgrywa się akcja serialu", powiedział Jan Holoubek.

Za produkcję "Rojst" odpowiada Studio Filmowe Kadr (Jesteś Bogiem, Rewers, Sala samobójców). Producentem z ramienia Studia Filmowego Kadr jest Dariusz Sidor. Producentem ze strony Showmax – Jurek Dzięgielewski, producentem kreatywnym - Krzysztof Rak. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, za muzykę - Jan Komar, kostiumy Weronika Orlińska. Zdjęcia odbywały się na Śląsku i w Warszawie.