„Rojst” był sztandarową propozycją Showmaxa – serwisu streamingowego, który swojego czasu rywalizował w Polsce z Netfliksem. Jego szefowie podjęli jednak decyzję o wycofaniu się z naszego kraju, a po jakimś czasie prawa do serialu trafiły w ręce niegdysiejszej konkurencji. I bardzo dobrze się stało, bo historia o dwóch dziennikarzach (Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik), tropiących wokół sprawy morderstwa prostytutki i komunistycznego działacza to jedna z lepszych rzeczy, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach (przynajmniej, jeśli chodzi o seriale).

„Rojst ‘97” – obsada i opis fabuły

Kontynuacja „Rojsta” przenosi akcję kilkanaście lat do przodu, a konkretnie do roku 1997 (stąd tytuł „Rojst ‘97”), kiedy to południowy zachód Polski nawiedziła „powódź stulecia”. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa część Wrocławia oraz las na Grontach. Woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi. Te dwa, tylko pozornie niezwiązane ze sobą, wydarzenia odkrywają serię tajemnic w mieście.

Rozwiązaniem zagadki tajemniczej zbrodni zajmie się Anna Jass (Magdalena Różczka) - bezkompromisowa policjantka z Warszawy - oraz miejscowy inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat). W międzyczasie do miasta wraca Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), aby zostać nowym redaktorem naczelnym „Kuriera”. Natomiast Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) wydaje się nosić w sobie odpowiedzi na większość zadawanych przez policję pytań. Jego życie jednak pochłaniają wspomnienia, które nie dają mu spokoju.

„Rojst” sezon drugi – kiedy premiera?

Możliwość powrotu do świata i bohaterów „Rojsta" jest dla mnie spełnieniem marzenia o kontynuacji wielkiej przygody, jaką był sezon pierwszy. Głównym, scalającym tematem drugiego sezonu,  jest odkupienie, zarówno w szerszym kontekście społecznym, jak również indywidualnym. Ono jest bowiem zasadniczą motywacją każdego z głównych bohaterów. Znani z pierwszego sezonu Piotr Zarzycki, Teresa Zarzycka oraz Witold Wanycz, ale też nowe postacie, jak Anna Jass i Adam Mika - każde na swój sposób próbują odkupić winę z przeszłości.

– tak na temat „Rojsta ‘97” wypowiedział się Jan Holoubek – reżyser i współautor scenariusza (wraz z Kasprem Bajonem).

Premiera drugiej serii „Rojsta” została zaplanowana na 7 lipca 2021 roku.