„Rodzina Soprano” - 20. urodziny

„Rodzina Soprano” (The Sopranos), kultowy serial HBO, który na zawsze zmienił oblicze telewizji i uważany jest za jeden z najlepszych seriali w historii, miał swoją premierę dokładnie dwadzieścia lat temu. Serial emitowany był w latach 1999 – 2007 i liczył sześć sezonów - łącznie 86 odcinków. Produkcja stworzona przez Davida Chase'a przedstawia historię Tony’ego Soprano (James Gandolfini), który tylko z pozoru jest typowym Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Tony mieszka w domu na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i szefem miejscowej mafii. Gdy kłopoty w „pracy” i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do psychiatry - dr Jennifer Melfi (Lorraine Bracco). Gangster, mimo że cierpi na depresję i jest człowiekiem niezwykle gwałtownym, wzbudza zadziwiająco dużo sympatii.

„Rodzina Soprano” - obsada

„Rodzina Soprano” to jednak serial nie tylko o samym Tony’m Soprano. Produkcja ukazuje też losy członków jego rodziny, mafijnych kolegów i rywali – w szczególności jego żony, Carmeli (Edie Falco), jego protegowanego i dalekiego kuzyna, Christophera (Michael Imperioli), wujka Corrado „Juniora” (Dominic Chianese) czy jego ludzi: Silvio Dante (Steven Van Zandt) oraz Paulie Gualtieri (Tony Sirico).

„Rodzina Soprano” - fenomen

„Rodzinę Soprano” uznaje się za serial, który zapoczątkował nową złotą erę telewizji. Produkcję wyróżniono licznymi nagrodami, w tym 5 Złotymi Globami, oraz 21 nagrodami Primetime Emmy Awards. Krytycy telewizyjni przy każdym sezonie chwalili serial m.in. jej dużą rozpiętość tematyczną i niebanalne nawiązania do klasycznych tytułów z historii kina gangsterskiego. Możliwe, że już wkrótce będę mieli kolejną okazję do zachwytów. Już od dłuższego czasu mówiło się o tym, że powstanie filmowy prequel serii. Teraz potwierdził to twórca serialu, David Chase.

„Rodzina Soprano” - prequel

David Chase w rozmowie z serwisem Deadline wyznał, że akcja prequelu „The Many Saints of Newark” będzie rozgrywała się w latach 60. podczas zamieszek w Newark, gdzie dojdzie do konfliktu społeczności włoskiej z afroamerykańską. Jak możemy się domyślać, rodzina Soprano będzie miała całkiem duży udział w tych niesnaskach. Chase zdradził też, że ważną rolę odegrają w filmie ojciec Tony’ego, Giovanni „Johnny Boy” Soprano oraz jego wujek – Junior Soprano. W filmie zabraknie już niestety Jamesa Gandolfiniego, który w 2013 roku zmarł z powodu zawału serca. Pocieszająca może być informacja, że w obrazie znajdzie się duża scena otwierająca z jego udziałem.

Kiedy „The Many Saint of Newark”?

Reżyserem „The Many Saint of Newark” jest Alan Taylor („Rodzina Soprano”, „Sześć stóp pod ziemią”, „Rzym”, „Mad Men”, „Gra o tron”). Za scenariusz odpowiadają David Chase i Lawrence Konner. Produkcja filmu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Daty premiery prequelu póki co nie podano.