Rodzaje kaw: Czym jest flat white i z czego się składa?

Napoje kawowe to nie tylko espresso i cappuccino. To także uwielbiany przez wielu flat white. Kawa ta wywodzi się z Australii i do dziś cieszy się tam ogromną popularnością. Od kilku lat można ją zamówić także w wielu polskich kawiarniach. Oryginalnie składa się ona z dwóch porcji espresso oraz spienionego mleka. Podawana jest zwykle w filiżankach. Inaczej niż w cafe latte, mleczna piana nie stanowi tutaj odrębnej warstwy. Flat white najłatwiej określić jako połączenie espresso i płynnego spienionego mleka. Kawa ta jest zwykle mocniejsza niż cappuccino czy latte.

Rodzaje kaw: czym różni się cappuccino od latte?

Cappuccino i latte na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Tak bardzo, że wielu osobom wydaje się, że nie ma między nimi różnicy. Jednak w gruncie rzeczy są to dwa różne napoje. Obie kawy bazują na espresso, a najważniejszą różnicą między nimi są proporcje kawy do mleka. W przypadku cappuccino na jedną porcję espresso, czyli ok. 35 ml, przypada pół szklanki spienionego mleka. Cappuccino podawane jest w filiżankach o pojemności 150 - 250 ml. Ze względu na słodycz spienionego mleka, kawa wydaje się słodka i w wielu przypadkach dosypywanie cukru nie jest konieczne. Konsystencja cappuccino powinna być kremowa, a mleczna pianka na wierzchu gładka, bez pęcherzyków powietrza. Kawę tę podaje się w temperaturze umożliwiającej wypicie od razu. W przypadku latte mleka jest więcej niż w cappuccino. Uznaje się, że jeśli na porcję espresso przypada więcej niż 200 ml mleka, to mamy do czynienia z caffe latte. Kawę tę podaje się w wysokiej przezroczystej szklance, tak by widoczne były wyraźnie odgraniczone warstwy kawy oraz mlecznej pianki. Napój ten jest słabszy i słodszy od cappuccino.

Rodzaje kaw: espresso macchiato, a klasyczne espresso

Wielu kawoszy uznaje wyłącznie smak czystego espresso. Jest to podstawowy rodzaj kawy i baza do wykonania wielu napojów. Choć może się wydawać, że przygotowanie espresso to nic trudnego, w rzeczywistości obejmuje ono cały rytuał, a bariści prześcigają się w znalezieniu najlepszego przepisu na ten napój. Powszechnie przyjmuje się, że espresso to ok. 20 g zmielonej kawy parzone przez ok. 30 sekund, by uzyskać ok. 40 ml naparu. Kawa ta jest bardzo esencjonalna i ma intensywny, mocny smak. W zależności od użytych ziaren można poczuć w niej nuty czekolady, a nawet owoców. Wbrew pozorom espresso nie powinno być wodniste, ale mieć lepką, gęstą konsystencję z jaśniejszą pianką na wierzchu. Razem z małą filiżanką espresso podaje się szklankę wody. Nie dzieje się to bez powodu. Woda ma służyć przepłukaniu kubków smakowych, dzięki czemu lepiej można poczuć wszystkie nuty pitego espresso. Nieco inaczej smakuje espresso macchiato. Jest to kawa z mlekiem, jednak w zupełnie innych proporcjach niż wcześniejsze. Podaje się ją w tradycyjnych filiżankach do espresso. Najpierw wlewa się do nich pojedynczą porcję espresso, a następnie dopełnia spienionym mlekiem. Ze względu na niewielką pojemność filiżanek do espresso, łatwo można się domyślić, że nie ma tam zbyt wiele miejsca na mleko. Chodzi głównie o przełamanie smaku kawy delikatnym mlekiem. W espresso macchiato aromat czarnej kawy wciąż jest bardzo mocno wyczuwalny. Chcąc wypić kawę z mlekiem, które zamaskuje smak espresso, lepiej postawić na coś innego.

Rodzaje kawy: Americano to najpopularniejsza kawa? Co to za rodzaj kawy?

Americano nazywa się tak nie bez powodu. Kawa ta zawdzięcza swoją nazwę Amerykanom, dla których tradycyjne włoskie espresso było po prostu za mocne. Tak powstała duża, rozwodniona czarna kawa. W jej przypadku proporcje zależą od upodobań. Do porcji espresso można dolać tyle wody, ile chcemy. Typowa americano podawana jest w filiżankach 120 ml, w których ok. 30 ml espresso, a resztę dopełnia się wodą. Niektórzy kawosze uważają, że americano to "ubogi krewny" espresso ze względu na inną konsystencję oraz słabszy smak. Jednak to świetne rozwiązanie dla tych, którzy wolą nieco mniej wyraziste aromaty, a przy tym nie chcą rezygnować ze smaku czarnej kawy.

Rodzaje kaw: Kawa z bitą śmietaną to zawsze mocha?

By móc nazwać kawę Mochą, musi znajdować się w niej trochę gęstej rozpuszczonej czekolady. Może być to syrop czekoladowy albo czekolada rozpuszczona w mleku. W mocce na 60 ml espresso przypada ok. 120 ml mleka z czekoladą. Kawa ta nie posiada charakterystycznej dla latte czy espresso pianki. Zamiast tego na wierzch wyciska się bitą śmietanę, którą dodatkowo można posypać kakao. Po ten rodzaj kawy najchętniej sięgamy jesienią i zimą. Sama nazwa kawy pochodzi od jemeńskiego miasta Mokka, które w XVIII wieku było największym na świecie eksporterem kawy. Kawa z tego rejonu charakteryzowała się czekoladowym posmakiem, właśnie tak jak współczesna mocha.

Rodzaj kaw:Kawa frappe krok po kroku

Całkowitym przeciwieństwem opisanych powyżej napojów jest frappe. Do jego przyrządzenia nie tylko nie będzie potrzebny ekspres ciśnieniowy, ale także można wykorzystać kawę rozpuszczalną, która jest odrzucana przez wielu kawoszy. Choć dla wielbicieli espresso, frappe może być profanacją, to w upalne dni ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie. Kostki lodu oraz zimne mleko sprawiają, że to naprawdę orzeźwiający napój. Aby przygotować je w domu będziesz potrzebować:

  • 2 łyżeczek kawy rozpuszczalnej
  • 100 ml wody
  • 200 ml mleka
  • kilka kostek lodu

Przygotowanie:

  • Kawę rozpuść w gorącej wodzie, a następnie ostudź.
  • Po ostudzeniu przelej do szejkera kawę, mleko oraz lód i wszystko dobrze wymieszaj. Jeśli nie masz szejkera możesz użyć słoika. Mieszaj do momentu aż lód się rozpuści
  • Podawaj w wysokich szklankach. Napój możesz przyozdobić bitą śmietaną.

Jeśli wolisz słodsze frappe, do gorącej kawy dodaj cukier. Oczywiście ten przepis na klasyczną frappe można modyfikować, tworząc z niej jeszcze bogatszy napój. Jedną z opcji jest dodanie do niego lodów. Świetnie sprawdzą się lody waniliowe lub czekoladowe. Na dno szklanki włóż gałkę lodów i zalej je kawą lub dodaj od razu do szejkera i wymieszaj z pozostałymi składnikami. Takie frappe będzie miało nieco bardziej gęstą, kremową konsystencję.

Jak widać - kawa niejedno ma imię. Choć dla wielu jest nią tylko klasyczne mocne espresso, nie wszyscy przecież przepadają za tak intensywnymi smakami. Kawiarnie mają coś w swoich ofertach dla każdego. Nieco słabsze, ale wciąż aromatyczne americano, czekoladowa mocha, kremowe cappuccino czy orzeźwiające frappe - odpowiednio przygotowana kawa może posmakować każdemu.