Rocznice ślubu 1-10, nazwy i znaczenie

W 1922 r. amerykańska pisarka i społeczniczka, której bliska była tematyka związana z etykietą, Emily Post, zaproponowała, żeby nazwać odpowiednio 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicę ślubu. Określenia przyjęły się z czasem, a następnie powstały kolejne, dla innych rocznic. Tym sposobem obchodzone są do dziś:

1. rocznica ślubu – papierowa. Papier to materiał kruchy i nietrwały, a jednak… zwoje pergaminu przetrwały wiele wieków. Podobnie związek małżeński dwojga ludzi, mimo że zawarty tak niedawno, ma ogromne szanse zachować się na długie lata. Dobrym prezentem z tej okazji może być po prostu książka z piękną dedykacją.

2. rocznica ślubu – bawełniana. Bawełna to tkanina niezbędna w każdym gospodarstwie domowym. Dziś wiele tradycyjnie bawełnianych wyrobów zastąpiły włókna syntetyczne, ale jeszcze niedawno uszyta własnoręcznie przez małżonkę pościel czy obrusy świadczyły o jej zaangażowaniu w związek. Współcześnie zamiast powłoczki na poduszkę można podarować ukochanemu T-shirt z osobistą sentencją.

3. rocznica ślubu – skórzana. Skórzane ubrania są trwałe i dobrze pielęgnowane cieszą urodą latami. Podobnie jest ze związkiem – taki, o który się dba, ma szansę przetrwać i przynosić radość niezależnie od kolei losu. Niech symbolem tej rocznicy będzie skórzany portfel czy elegancki pasek albo torebka.

4. rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa. Czteroletnie małżeństwo, mimo że ciągle jeszcze młode i świeże, zdążyło w trudach codziennego dnia nabrać już nieco rutyny. Nadchodząca rocznica ślubu może być doskonałą okazją, żeby obdarować ukochaną kwiatami czy owocami – niech ucieszą ją nietrwałe i ulotne symbole miłości, tak często ofiarowane w narzeczeństwie i tak rzadko po ślubie…

5. rocznica ślubu – drewniana. Łatwopalnemu i narażonemu na działanie słońca i deszczu drewnu daleko do trwałości kamienia, a jednak – solidne drewniane budowle potrafią przetrwać niejedną zimową zawieruchę dając ciepło i bezpieczeństwo.

6. rocznica ślubu – cukrowa. Cukier to słodycz i radość, która się z niej bierze. Warto o tym pamiętać obchodząc 6 rocznicę ślubu. Być może dobrym pomysłem, żeby ją uczcić będzie wspólny deser w miłej kawiarni, którą odwiedzaliśmy często w narzeczeństwie?

7. rocznica ślubu – wełniana. Wełniany koc, którym okrywamy się wzajemnie to wyraz troski i dbałości o naszego współmałżonka. Ciepłe rękawiczki, czapka i szal niech będą symbolem oddania i bezwarunkowej miłości w 7. rocznicę ślubu.

8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana. Brąz to solidny metal, znany ludzkości od starożytności. Równie wytrzymałe są spiż oraz blacha. Te materiały symbolizują trwałość związku i jego siłę. Spiżowa lub odlana z brązu pamiątka to świetny pomysł na uczczenie tej ważnej rocznicy.

9. rocznica ślubu – gliniana. Glina – tak miękka, a tak trwała. Niepozorna, a można z niej wybudować dom. W tę rocznicę podarujmy sobie gliniane naczynie z dedykacją. A może wspólnie odbędziemy garncarskie warsztaty?

10. rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa. Już we wczesnym średniowieczu cyna używana była do produkcji naczyń. Ten miękki metal jest łatwy do odlewania ale też charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Cynowych naczyń używały wyższe warstwy społeczne. Tak jak cynowe przedmioty były dla wybranych, tak i cynowa rocznica nie jest dana wszystkim małżonkom.

Rocznice ślubu 11-20, nazwy i znaczenie

Tradycyjnie obchodzi się co roku rocznice od 1 do 15. Kolejne świętuje się już co 5 lat. Po pierwszych szczęśliwie przeżytych wspólnie 10 latach małżeństwa, cieszy nas:

11. rocznica ślubu – stalowa. O solidności i trwałości stali nie trzeba przekonywać nikogo. Dobrze zahartowaną stal trudno zgiąć, a jeszcze trudniej złamać. Podobnie długi związek, który niejedno ma już za sobą nie ugnie się i nie złamie pod byle naporem.

12. rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana. To z tych tkanin do dziś szyje się bieliznę, najbardziej intymną część garderoby. Po stalowej, twardej rocznicy być może przyszedł czas na przypomnienie sobie o bliskości i radości, jaką daje przebywanie tylko we dwoje. Elegancka, jedwabna bielizna z pewnością doda wspólnym chwilom nieco pikanterii.

13. rocznica ślubu – koronkowa. Koronki – delikatne i misterne, a jednocześnie mocne i trwałe. Podobnie jak małżeństwo z 13 letnim stażem – żeby było niezachwiane i nierozerwalne, potrzeba włożyć w nie sporo pracy. Piękny, koronkowy top czy spódnica dla małżonki będzie z pewnością doskonałym prezentem oddającym charakter tej rocznicy.

14. rocznica ślubu – kości słoniowej. Choć dziś kość słoniowa kojarzy się zwykle negatywnie, z kłusownictwem eliminującym wspaniałe zwierzęta z naszej planety, pamiętać trzeba, że w czasie jak formowało się nazewnictwo, kość słoniowa była drogocennym materiałem. W 14 rocznicę ślubu nie ofiarujmy sobie jednak przedmiotów z kości słoniowej, raczej figurkę słonia na szczęście, albo uczcijmy ją wpłacając choćby symboliczną kwotę na ratowanie tego ginącego gatunku.

15. rocznica ślubu – kryształowa. Kryształ symbolizuje czystość intencji, szczerość i piękno. Oby związek, który przetrwał tak długi czas, dalej trwał kryształowy i niczym nie zmącony. 15 lecie ślubu to doskonała okazja, żeby podarować sobie na przykład kryształową ramkę na ślubne zdjęcie.

20. rocznica ślubu – porcelanowa. Porcelana jest niezwykle krucha, skąd więc pomysł, żeby nazwać porcelanową 20 rocznicę ślubu? Prawdopodobnie z uwagi na wykwintne piękno tego drogocennego materiału. Trudno odmówić porcelanowym naczyniom wyrafinowanego uroku, dlatego sprawmy sobie z tej okazji jakiś porcelanowy drobiazg.

Rocznice ślubu 25-75, nazwy i znaczenie

Nie każdy związek, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy małżeństwa zawierane są coraz później, ma szanse dotrwać tak spektakularnych rocznic jak 50 czy późniejsze. Dlatego cieszmy się, jeśli dane jest nam wspólnie spędzić złote gody czy diamentową, 60 rocznicę ślubu.

25. rocznica ślubu – srebrna. Srebro to metal szlachetny, uważany za ożywczy i uzdrawiający. Symbolizuje wierność, czyste sumienie i człowieczego ducha. Małżonkowie, którzy wspólnie świętują 25 rocznicę, z pewnością powinni ją uczcić szczególnie – srebrny drobiazg upamiętniający takie wydarzenie na pewno będzie doskonałym pomysłem.

30. rocznica ślubu –perłowa. Perła to symbol małżeńskiego szczęścia, ale także zdrowia, poświęcenia i wiary. Rzeczywiście, wiele lat wspólnego życia to szczęście, ale często wymagające poświęcenia z obydwu stron, a także wiary w powodzenie i przetrwanie życiowych zawirowań. Sznur pereł albo ozdoba z masy perłowej wspaniale upamiętnią to wydarzenie.

35. rocznica ślubu – koralowa. Piękny, znany już w starożytności koral to symbol optymizmu. Cieszmy się więc kolejną, koralową rocznicą ślubu, z ciekawością i radością patrząc w przyszłość. A z okazji naszego święta podarujmy sobie wzajemnie ozdoby z koralem – spinki do mankietów i kolczyki lub zawieszka to piękny i symboliczny prezent.

40. rocznica ślubu – rubinowa. Rubin to symbol miłości, o czym przypomina jego piękny, czerwono-różowy kolor. Wspólne przeżycie 40 lat to doskonała okazja do przypomnienia sobie gorącego uczucia, które połączyło nas 4 dekady temu.

45. rocznica ślubu – szafirowa. Kolejnym kojarzonym z miłością kamieniem jest ciemnoniebieski szafir, który często zdobi zaręczynowe pierścionki. A jeśli pierścionek zaręczynowy naszej małżonki dekoruje inny kamień, może warto podarować jej jeszcze jeden – z szafirem właśnie?

50. rocznica ślubu – złota - tzw. złote gody. Złoto, ten szlachetny metal to symbol niezniszczalności i wieczności. Świętujmy zatem 50 rocznicę małżeństwa, które przetrwało dzięki miłości, sympatii i wzajemnemu zaufaniu.

55. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa. Piękny, zielonkawy szmaragd nazywany jest często kamieniem miłości, oznacza też piękno i harmonię. Zapewne nie bez przyczyny stał się więc symbolem 55 rocznicy ślubu – tak długotrwały związek musi opierać się nie tylko na miłości, ale również na pięknie ludzkiego charakteru i harmonii towarzyszącej wspólnemu życiu.

60. rocznica ślubu – diamentowa. Prawdziwy, dopiero wydobyty z kopalni diament wcale nie prezentuje się okazale. Podobnie i długie pożycie małżeńskie nierzadko bywa pełne trudów i przeszkód. Jeśli jednak udało nam się wspólnie świętować 60 rocznicę ślubu, oznacza to, że nasz związek jest tak twardy, jak ten z najtwardszych znanych ludzkości kamieni.

65. rocznica ślubu – żelazna. Żelazo, ten niemal najstarszy z metali, którym posługuje się ludzkość symbolizuje niezłomność i siłę – z pewnością tymi cechami muszą charakteryzować się małżonkowie, którzy wspólnie dotrwali 65 rocznicy.

70. rocznica ślubu – kamienna. Kamień to trwałość, solidny fundament i opoka, na której zbudować można każdą budowlę. 70 rocznica ślubu potwierdza, że małżonkom udało się dokonać tego niezwykle trudnego i wymagającego dzieła.

75. rocznica ślubu – brylantowa. 75 rocznicę ślubu świętują już tylko nieliczne małżeństwa. Jeśli dane nam było przeżyć razem aż tyle lat, jest to wartościowy dar od losu, niczym rzadki i drogocenny brylant. Cieszmy się nim i sobą wzajemnie.

ZOBACZ: Zostań współczesnym Casanovą, czyli jak uwieść kobietę gestem i czynem?

ZOBACZ TEŻ: Garnitur ślubny dla pana młodego: jaki wybrać? Gdzie kupić? Co wziąć pod uwagę?

ELLE MAN POLECA: Wódka na wesele: jaką wybrać? Gdzie kupić? Jak obliczyć potrzebną ilość? Kto powinien ją roznosić?