Odtwórca Iron Mana i Sherlocka Holmesa skończył 4 kwietnia 55 lat. Przebieg jego kariery filmowej sam w sobie zasługuje na film. Aktor po raz pierwszy zdobywał uznanie i popularność pod koniec lat 80., ale od połowy lat 90. problemy z alkoholem i narkotykami sprawiły, że jego nazwisko mocno straciło na wartości w branży. Jednak Robert Downey Jr. pokonał swoje demony na początku XXI wieku i stopniowo zaczął wspinać się na szczyt.

Przełom nastąpił w 2008 roku za sprawą roli Tony’ego Starka w filmie „Iron Man”. Była to pierwsza produkcja Kinowego Uniwersum Marvela, która na przestrzeni dziesięciu lat stała się najpopularniejszą franczyzą w historii kina. Downey Jr. dzięki tej kreacji zarobił nieprawdopodobne sumy pieniędzy (chociażby w 2013 roku powędrowało na jego konto aż 75 mln dolarów).

ZOBACZ TEŻ: „Avengers: Koniec gry” – najlepszy film MCU czy jednak rozczarowanie? Oto ranking 22 filmów według ich jakości

Podobnie do Tony’ego Starka, aktor prywatnie przejawia zamiłowanie do drogich samochodów. Jego kolekcja aut składa się przynajmniej z kilkunastu (jeśli nie więcej) modeli. Wymieniamy jedne z najciekawszych:

Audi R8 2008

Różne modele Audi R8 pojawiły się w filmach z Iron Manem. Co więcej, Downey Jr. jest także twarzą kampanii Audi w Stanach Zjednoczonych, więc raczej nikogo nie dziwi, że posiada w swoim garażu przynajmniej kilka R8. Ten model z 2009 roku był prezentem od twórców pierwszego filmu z Iron Manem. Bez wątpienia każdy z nas byłby zadowolony, gdyby dostał takie autor w ramach podzięki za swoja pracę.

Audi E-Tron GT Concept

Oczywiście kolekcja Audi aktora nie kończy się wyłącznie na różnych R8. Posiada także ten świetnie prezentujący się samochód elektryczny. Jak na razie tego modelu nawet nie można jeszcze kupić (taka możliwość pojawi się zapewne pod koniec tego roku), więc to kolejna perełka w garażu Downeya Jr.’a. Do naładowania akumulatora do wartości ok. 80 procent jego pojemności auto potrzebuje ok. 20 minut. Jego moc wynosi 590 KM. Do setki przyśpiesza w ok. 3,5 sekundy.

Bentley Continental GT

A to kolejny samochód, który aktor otrzymał w ramach dodatku do płatności za rolę w filmie – w tym przypadku za „Iron Man 3”. 4-litrowy silnik V8 z turbosprężarką tego Bentleya przekłada się na maksymalną prędkość 308 km/h i przyśpieszenie do setki w mniej niż pięć sekund.

Chevrolet Corvette Sting Ray 1965

Downey Jr. nie należy do tego typu właścicieli samochodów, którzy zadowalają się głównie kolekcjonowaniem niezwykłych okazów. Aktor rzeczywiście stara się jeździć praktycznie każdym swoim samochodem. Jednym z jego ulubionych jest ten model Chevroleta, który słynie z designu mającego przypominać wygląd rekina ostronosego. Bez wątpienia wspaniałe cacko.

Boss 302 Mustang

Ta niezwykła wersja Boss 302 Mustanga powstała specjalnie na targi SEMA 2017. Zdobyła nawet nagrodę w kategorii najlepiej odrestaurowanego muscle car. Utrzymany w beżowo-czarnej kolorystyce, ten samochód jest uosobieniem amerykańskiego snu. Bez wątpienia wielki unikat w kolekcji Downeya Jr.’a

Fisker Karma

Ten samochód wyprodukowano w Finlandii w 2011 roku. To co jest w nim wyjątkowe, to fakt, że był nietypową hybrydą plug-in, wytwarzaną z tworzyw pochodzących z recyklingu. Niestety rok później firma zbankrutowała. Powstało 2460 aut, z czego jedno należy do byłego Iron Mana. Można uznać ten egzemplarz za kolekcjonerski.

Mercedes-Benz 280SL Pagoda

Oprócz posiadania nowoczesnych modeli Mercedesa, Downey Jr. skrywa w swoim garażu także ten wspaniały klasyk z 1970 roku. Jest to ostatnia wersja Pagody i uchodzi za najbardziej dopracowaną. Skąd w ogóle słowo Pagoda? Ten przydomek wymyślili dziennikarze. Wynikał on z wklęsłego kształtu dachu (wersji hardtop), który przypominał zadaszenie dalekowschodnich świątyń.

Ferrari California T

Większość z nas na myśl o Ferrari widzi czerwony samochód. Ale Downey Jr. lubi wyłamywać się ze schematów, stąd posiada model California T w kolorze niebieskim. Ten samochód napędzany jest przez silnik V8 o pojemności 3,8 litra i mocy 553 KM. Aktor tak bardzo lubi to auto, że często chwali się nim w mediach społecznościowych.

Aktor posiada jeszcze w swojej kolekcji m.in. Nissana GT-R oraz Porsche 993. Na wybór narzekać nie może.