W cyklu „Mały słownik pojęć zegarkowych” zajmiemy się objaśnianiem tych właśnie pojęć. Wierzymy, że dzięki temu każdy z czytelników będzie w stanie zwiększyć swoją wiedzę na temat niewątpliwie fascynującego świata zegarków.

Co to jest rezerwa chodu?

Rezerwa chodu to jeden z parametrów, który pojawia się w specyfikacji zegarków automatycznych (a także tych, które są wyposażone w naciąg manualny). Jest to czas – a dokładnie liczba godzin – jaki pozostał do pełnego rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka. Czyli od nakręcenia sprężyny (automatycznie lub manualnie) do momentu, kiedy mechanizm przestanie pracować i wahania balansu ustaną. W przypadku zegarków z naciągiem manualnym po upłynięciu tego czasu trzeba nakręcić zegarek za pomocą koronki. Te z naciągiem automatycznym robią to „same” dzięki ruchom ręki, na której są noszone.

Co to jest tourbillon?

Tourbillon nie jest czymś, co można znaleźć w pierwszym lepszym zegarku. W zegarkach mechanicznych jest to niewielka obrotowa klatka, zawierająca balans i mechanizm wychwytowy. Jej zadaniem jest niwelowanie wpływu grawitacji na niesymetrycznie wyważony mechanizm balansu, co skutkuje zwiększeniem precyzji chodu zegarka. Zazwyczaj tourbillony dokonują pełnego obrotu wokół swojej osi w ciągu 60 sekund. Jest to mechanizm mocno skomplikowany i nie da się ukryć, że nieco efekciarski, dlatego stosuje się go w zegarkach z wyższej półki. Często pojawia się na przykład w czasomierzach tworzonych przez firmę Jacob&Co.

Co to jest pieczęć genewska?

Najkrócej rzecz ujmując jest to certyfikat najwyższej jakości zegarka. Został on wymyślony przez zegarmistrzów z Genewy i wprowadzony w 1886 roku. Aby pieczęć genewska mogła trafić na mechanizm zegarka, jego twórca musi spełnić szereg wymagań. Najważniejszy: siedziba firmy w kantonie Genewa. Mniej ważne (ale nadal ważne): odpowiednie wykończenie krawędzi, mostków płyt (groszkowanie, pasy genewskie), określono takie szczegóły jak obróbkę główek i krawędzi śrubek. Nowe regulacje objęły także wodoszczelność zegarka i rezerwę chodu. Powyższe czynią z pieczęci genewskiej jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów w branży zegarmistrzowskiej.