Książek na naszym rynku ukazuje się bardzo dużo, więc nie sposób wszystko przeczytać. Doradzamy zarówno to, co warto samemu przeczytać, jak i kupić dla kogoś.

Haruki Murakami, „Podziemie. Największy zamach w Tokio", Wydawnictwo Czarne

Kojarzony do tej pory głównie z symbolicznymi powieściami i zaskakującymi dziennikami (szczerze polecamy książkę „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu") japoński autor w zupełnie nowej roli. Tym razem Murakami opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. W  wydanej w lutym nakładem Wydawnictwa Czarne książce stawia on czytelnika w roli obserwatora jednego z największych zamachów w historii Japonii. 

20 marca 1995 roku sekta Ōmu rozpyliła w tokijskim metrze trujący sarin. W wyniku zamachu, który w zamyśle miał być pierwszym krokiem do zbawczej apokalipsy, zginęło dwanaście osób, a co najmniej kilka tysięcy zostało rannych. Kilkaset trwale ucierpiało na zdrowiu. Niezwykłą wartością książki Murakamiego jest fakt, że przede wszystkim stara się on zrozumieć motywacje i reakcje zarówno zamachowców, jak i ofiar. W trakcie prac nad książką pisarz rozmawiał z wieloma poszkodowanymi i członkami sekty, by jak najwierniej przedstawić czytelnikowi cały kontekst sytuacji. Ocena zdarzeń została pozostawiona czytelnikowi. 

Sally Rooney, „Rozmowy z przyjaciółmi", Wydawnictwo WAB

Sally Rooney to młoda irlandzka pisarka, która szturmem zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, a jej bestseller „Normalni ludzie" został w rekordowym tempie zekranizowany przed HBO. Teraz na polskim rynku pojawia się jej druga (chronologicznie pierwsza) książka „Rozmowy z przyjaciółmi". Podobnie jak w „Normalnych ludziach", tak i tutaj Rooney skupia się na naturalnie tworzących się ludzkich relacjach, które z czasem przybierają najbardziej zaskakujące kształty zależności. 

W „Rozmowach..." poznajemy mieszkająca w Dublinie Frances, która ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką, która wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Sytuacja ewoluuje, gdy niespodziewanie Frances i Nick zbliżają się do siebie, co wywołuje zupełnie nieznane do tej pory emocje w bohaterce. Jeśli nie przekonują was nasze oceny, niech papierkiem lakmusowym będzie wstawiennictwo za Ronney doskonałej Zadie Smith. 

Marlon James, „Czarny Lampart, Czerwony Wilk", Wydawnictwo Czarna Owca

Jeśli szukaliście wciągającej powieści, która przeniesie was w złożony i nieoczywisty świat, Marlon James wychodzi wam na przeciw. Autor kojarzony ściśle ze swoją wielokrotnie nagradzaną powieścią „Krótka historia siedmiu zabójstw", teraz zabiera swoich czytelników do świata afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. „Czarny lampart, czerwony wilk" to opowieść niezwykle poruszająca, która przez pryzmat bardzo ciekawych postaci pokazuje ukryte mechanizmy naszego świata.

Nową powieść James doskonale podsumowuje Neil Gaiman, który pisze o niej, że jest to „powieść, z której braku nie zdawałem sobie sprawy – dopóki jej nie przeczytałem. Niebezpieczna i fantasmagoryczna starożytna Afryka staje się światem dorównującym skomplikowaniem wszystkiemu, co kiedykolwiek wyszło spod pióra Tolkiena". 

Elif Shafak, „Bękart ze Stambułu", Wydawnictwo Poznańskie

Nowa powieść Elif Shafak to książka nie tylko dla wiernych miłośników autorki, ale też ludzi zafascynowanych Orientem i społeczną historią Turków i Ormian. Autorka rozgłos zdobyła zeszłoroczną powieścią „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie", która znalazła się na krótkiej liście do Nagrody Bookera. 

Teraz Shafak po raz kolejny zabiera nas na wschód, by opowiedzieć historię młodej kobiety, która wchodzi do gabinetu lekarskiego z zamiarem dokonania aborcji, ale kolejne minuty mają na zawsze zmienić jej życie. Dwadzieścia lat później nastoletnia Asya mieszka wraz z matką w jednej z dzielnic Stambułu, otoczona jedynie ekscentrycznymi ciotkami, bo w jej rodzinie od lat mężczyźni umierają młodo. Spotkanie z kuzynką z Ameryki, która przyjeżdża do Turcji, aby zgłębić owianą tajemnicą historię swojej rodziny, diametralnie zmienia jej wyobrażenie o najbliższych. Doskonała pozycja, by jednocześnie zanurzyć się w rodzinnej sadze i poczuć smaki i zapachy prawdziwej Turcji. 

Jonathan Wilson, „Odwrócona piramida" Wydawnictwo SQN

Jeśli kiedykolwiek oglądając mecz piłki nożnej mieliście wrażenie, że widzicie więcej niż wasi towarzysze, tak książka powinna znaleźć się w waszej bibliotece. Kultowy brytyjski autor Jonathan Wilson w nazywanej przez wielu fanów „taktycznej biblii" w barwny i pełen anegdot sposób przedstawia ewolucję piłki nożnej na przestrzeni dekad. Opisuje, jak piłkarze z Ameryki Południowej zlekceważyli brytyjski ład kolonialny i postawili na boiskową finezję, jak Europejczycy spożytkowali indywidualne umiejętności na rzecz zespołu i jak to się stało, że kiedyś formacja ataku składała się z pięciu zawodników, a dziś nikogo nie dziwi ustawienie z zaledwie jednym napastnikiem.

Tegoroczne wydanie „Odwróconej Piramidy" zostało zaktualizowane: autor przedstawia w nim zmiany w taktycznych trendach, które nastąpiły po opuszczeniu Barcelony przez Pepa Guardiolę. To wtedy bowiem tiki-taka zaczęła tracić popularność na rzecz niemieckiego gegenpressingu, którego symbolem jest Jürgen Klopp. Dla piłkarskich kibiców do czytania w oczekiwaniu na kolejny mecz.