Strach przed koronawirusem opanował cały świat. Nawet narody początkowo bagatelizujące sprawę, zaczęły obawiać się o swoje zdrowie i życie. Choroba w błyskawicznym tempie opanowała wszystkie kontynenty i zabiła do tej pory 54 tysiące osób. Z tego powodu w wielu państwach wprowadzono specjalne przepisy, zawieszono międzynarodowe połączenia osobowe lotnicze oraz kolejowe, zakazano przyjazdu cudzoziemców czy zamknięto sklepy. Większość Polaków pracuje zdalnie. I zgodnie z zarządzeniem rządu, nie wychodzą na ulice bez potrzeby, co łatwo da się zauważyć podczas spaceru ulicami stolicy. O ile masz odwagę się na niego wybrać. 

Choć Warszawa liczy 1,8 miliona mieszkańców, w czasie epidemii jawi się nam jednak jako miasto-widmo. To pierwszy taki przypadek w historii, by ludzie masowo pozostali w domach, a główne ulice świeciły pustkami. Tę okazję postanowił wykorzystać Dariusz Jasak, który kilku dni temu wybrał się na spacer po Warszawie, dzięki czemu udało mu się uwiecznić wyludnioną niemal, spokojną i już od bardzo dawna niepędzącą stolicę. 

Jasak postanowił jednak spojrzeć na Warszawę w tym specyficznym czasie w nieco inny sposób niż większość fotografów. Zamiast patrzeć przed siebie, zadarł głowę i spojrzał w górę. Jak w czasie ogłoszonej na ten czas epidemii wyglądają opustoszałe urzędy, sądy, ministerstwa, biurowce? Co się dzieje ponad linią naszego wzroku? Cel takiego patrzenia zza aparatu fotograficznego był jednak jeszcze inny:

Moimi zdjęciami staram się zwrócić uwagę na otaczającą nas ładną normalność. W dobie przyśpieszającego świata, gdzie wszyscy chcą więcej, drożej i „naj” można znaleźć piękno w tym, co nas na co dzień otacza. Wystarczy uważnie się rozglądać.

Jasak z uwagą wychwytuje niuanse naszej codzienności i zamyka je w swoich fotografiach, które już po raz kolejny publikujemy na elleman.pl. Jego fotoreportaż ze zdjęciami z pustej Warszawy podczas przymusowej izolacji znajdziesz w naszej GALERII>>>

ZOBACZ TEŻ: Pitti Uomo i Milan Fashion Week w obiektywie Dariusza Jasaka

CZYTAJ: Męskie stylizacje z ulic Paryża w obiektywie Dariusza Jasaka

Prace Darka można kupić w formie pocztówek w formacie A5. Całość zysku ze sprzedaży zostanie przekazana na zbiórkę #PolskaWalczy, której celem jest zakup najważniejszych narzędzi do walki z pandemią: maseczek z filtrem, rękawiczek, kombinezonów i płynów dezynfekcyjnych oraz wszelkich innych rzeczy, których braki zgłoszą szpitale. Żeby kupić pocztówkę, należy kontaktować się z Darkiem drogą mailową lub na Instagramie. Cena jednej pocztówki wraz z wysyłką na terenie Polski to 45 PLN.