ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”

„Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)” to pokręcona historia, opowiadana przez samą Harley w stylu, w jakim tylko ona może ją opowiedzieć. Kiedy najbardziej narcystyczny z bandziorów Gotham, Roman Sionis, i jego oddana prawa ręka Zsasz biorą na cel niejaką Cass, w poszukiwania dziewczyny angażuje się całe miasto. Nieprawdopodobny zbieg okoliczności krzyżuje drogi Harley, Łowczyni, Czarnego Kanarka i Renee Montoyi. Cztery diametralnie różniące się kobiety nie mają wyjścia. Muszą współpracować, żeby pokonać Romana.

„Legion samobójców” z 2016 roku jest złym filmem, ale praktycznie wszyscy zgodni są, że jego najjaśniejszym punktem jest Margot Robbie w roli Harleya Quinn. Nic więc dziwnego, że Warner Bros. szybko zdecydowało się, że należy nakręcić film właśnie z tą bohaterką. Oprócz Robbie w obsadzę są m.in. Mary Elizabeth Winstead, Ewan McGregor, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez i Chrisa Messinę. Zwiastuny sugerowały, że film będzie lepszy od „Legionu samobójców”. Pierwsze recenzje krytyków to potwierdzają.

„Kłamstewko”

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia i postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni! Wszystkie tajemnice są dozwolone, a dzięki temu przyjazd całej rodziny, rozsianej po całym świecie, nie wzbudza podejrzeń ukochanej babci.

Film Lulu Wang to jeden z tych komediodramatów, który wprowadza widza w dobry nastrój. Przyzwoicie zagrany przez całą obsadę, odznacza się dobrym humorem i dużą empatią. W jakimś stopniu przypomina efekt, który osiągnął „Green Book”.

„Monos”

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza "Organizacja" daje im rozkazy przez radio, przydziela krowę Shakirę, karabiny do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Kiedy przypadkowo ginie Shakira, zaczyna się walka o przywództwo w oddziale, który musi uciekać z gór do amazońskiej dżungli. Chaos i napięcie zamieniają się w brutalną walkę o przetrwanie. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z "Władcy much" stają twarzą w twarz ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

„Miłość mojego brata”

Kariera Sophii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Kobieta musi przełknąć gorycz porażki, gdyż nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Co więcej, jako bezrobotna zmuszona jest do tego, by przynajmniej na jakiś czas wprowadzić się do mieszkania brata. Karim oraz Sophia znają się na wylot i nadspodziewanie dobrze odnajdują się w nowej sytuacji. Choć zupełnie różni, świetnie się ze sobą dogadują, spędzając razem całe dnie. Czas wypełnia im słodkie lenistwo, imprezy i niekończące się rozmowy na mniej lub bardziej poważne tematy. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, a kończy się z chwilą, gdy Karim spotyka na swojej drodze atrakcyjną kobietę...

„Marianne i Leonard: Słowa miłości”

Piękna i dramatyczna historia miłosna Leonarda Cohena i jego norweskiej muzy Marianne Ihlen. Ich miłość zaczęła się na początku lat 60. na idyllicznej greckiej wyspie Hydra, która była wówczas mekką zagranicznych artystów, pisarzy i muzyków. Tutaj młody Cohen zmagał się z marzeniami o zostaniu pisarzem, a Marianne próbowała dojść do siebie po nieudanym małżeństwie.

Film opowiada o tym, jak ewoluowała ich miłość, kiedy Leonard stał się już odnoszącym sukcesy muzykiem, o tym jaką niezwykłą siłą inspirowania innych emanowała Marianne. To dzięki niej powstały nieśmiertelne piosenki „So Long, Marianne” czy „Bird on a Wire”. To dzięki niej Nick Broomfield, reżyser tego dokumentu zaczął kręcić filmy. Wykorzystując archiwalne nagrania i wywiady, Nick Broomfield opowiada o pięknej i romantycznej miłości. Aż do ostatniego, niezwykle przejmującego rozdziału. Marianne i Leonard zmarli w 2016 roku w odstępie trzech miesięcy.

„365 dni”

Laura, aby ratować rozpadający się związek, wyjeżdża na Sycylię, gdzie poznaje Massimo. Niebezpieczny mężczyzna, szef rodziny mafijnej, porywa ją i daje 365 dni na pokochanie siebie.

W przypadku tego filmu opartego na powieści Blanki Lipińskiej jedynie odnotowujemy, że od 7 lutego można go obejrzeć w kinach. My się nie wybieramy.

„Rocketman” na HBO GO (od 9 lutego)

Elton John (Taron Egerton) urodził się w małym angielskim miasteczku jako Reginald Dwight. Chłopak od dziecka wykazywał się ogromnym talentem muzycznym. Film pokazuje drogę artysty od nieśmiałego geniusza pianina do absolutnej międzynarodowej gwiazdy muzyki pop.

W rolę muzyka wciela się Taron Egerton („Kingsman: Tajne służby”), który za stworzoną przez siebie kreację został wyróżniony Złotym Globem. W obrazie występują także wyróżniony BAFTĄ Jamie Bell („Gwiazdy nie umierają w Liverpoolu”), laureat Złotego Globu Richard Madden (serial HBO „Gra o tron”), Bryce Dallas Howard („Jak wam się podoba”) oraz Gemma Jones („Dziennik Bridget Jones”). Utwór „(I’m Gonna) Love Me Again” w wykonaniu Eltona Johna i Tarona Egertona został nagrodzony statuetką Złotego Globu.

„Koniara” na Netflix

Outsiderka Sarah, która uwielbia rękodzieło, konie i seriale kryminalne z wątkami nadprzyrodzonymi, orientuje się, że jej coraz bardziej świadome sny zaczynają przeplatać się z realnym życiem.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

„Kto zabił Malcolma X?” na Netflix

Kilkadziesiąt lat po zabójstwie Malcolma X, przywódcy ruchu afroamerykańskiego, aktywista podejmuje się trudnej misji odkrycia prawdy o tym szokującym zdarzeniu. Netflix zawsze stoi dobrymi dokumentami, więc warto będzie się przyjrzeć tej produkcji, która skupi się na burzliwych latach 60.

„Locke & Key” na Netflix

Trójka rodzeństwa Locke razem z matką przeprowadzają się do rodzinnego domu, Keyhouse, pełnego magicznych kluczy, które mogą być powiązane z tajemniczym morderstwem ojca. Gdy tylko rodzina zaczyna odkrywać kolejne klucze i ich unikalne moce, budzi się tajemniczy demon, który nie powstrzyma się przed ich kradzieżą

10 odcinkowa produkcja na podstawie komiksu Jego Hilla i Gabriela Rodrigueza zapowiada się na kolejny ciekawy horror od Netflixa. Tym bardziej, że stworzyli go ludzie odpowiedzialni m.in. za „Bates Motel” oraz „Nawiedzony dom na wzgórzu”.

„Hologramowa miłość” na Netflix

Samotna kobieta nieoczekiwanie znajduje miłość, gdy nawiązuje więź z hologramem stworzonym na podobieństwo swojego genialnego twórcy.