Pierwszym z uhonorowanych naukowców jest Paul Milgrom, amerykański ekonomista, który obronił doktorat na Uniwersytecie Stanforda w 1979, a następnie z krótkimi przerwami pracował na macierzystej uczelni jako profesor. Razem z nim nagrodę otrzymał Robert Wilson, ekonomista związany z tą samą uczelnią. Jest znany ze swojego wkładu w naukę zarządzania i ekonomię biznesu.

Jak czytamy w uzasadnieniu jury, Wilson sformułował teorię aukcji dotyczącą przedmiotów o wspólnej wartości. „Wartości, która jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich". Chodzi m.in. o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową. Z kolei Milgrom sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, która uwzględnia nie tylko wspólne wartości przedmiotów, ale też osobiste wartości, różniące się zależnie od kupującego lub sprzedającego.

Nagroda została przyznana za"ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie" - oświadczyła Akademia. "Tegoroczni laureaci zaczęli od fundamentalnej teorii, by potem użyć ich w praktyce. Ich odkrycia są wielką korzyścią dla społeczeństwa" - powiedział Peter Fredriksson, szef komitetu odpowiedzialnego za wybór laureata ekonomicznego Nobla.

WIĘCEJ O NAGRODACH NOBLA 2020 :Nagroda Nobla z literatury 2020. Laureatką została Louise Glück. Kim jest?

CZYTAJ: Marzyliście o systemach multimedialnych w zabytkowych autach? Porsche staje na wysokości zadania

ZOBACZ: Nowe iPhone’y mogą dorównać wydajnością laptopom