Historia Miesiąca Fotografii w Krakowie sięga 2002 roku. Organizatorzy postawili na opuszczone budynki, postindustrialne przestrzenie, małe galerie i zatłoczone bary. Było buntowniczo i niezwykle inspirująco. Nic dziwnego, że już od szesnastu lat Kraków przyciąga fotografów i miłośników tej sztuki. 

Do współpracy zapraszani są nie tylko twórcy znani i doceniani, ale też artyści dopiero wkraczający z własną twórczością do galerii. To z myślą o nich powstała sekcja ShowOFF, gdzie w tym roku zobaczymy ośmiu artystów, osiem punktów widzenia, osiem osobistych galaktyk. Wszystkie jednak tworzą spójną wypowiedź, a każda z części wystawy koresponduje z pozostałymi i zaprasza widza do dyskusji. 

Temat tegorocznej edycji to „przestrzeń przepływów”: przepływu ludzi, informacji i substancji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich, cyberprzestrzeni i zagrożonych terenów przyrodniczych. 
Fotografowie zaproszeni na Kraków Photomonth 2018 badają zjawisko migracji do Europy oraz w obrębie jej granic, przepływ danych w zmechanizowanej i odhumanizowanej materii cyberprzestrzeni oraz zwracają uwagę na niepokojące zjawiska dochodzące ze środowiska naturalnego. 

„Rządzący odwracają wzrok, nie chcą widzieć pojawiających się w różnych częściach świata strumieni uchodźców i migrantów, natłoku możliwych do zmanipulowania informacji oraz ogromnych ilości szkodliwych substancji odprowadzanych do rzek i unoszących się w atmosferze. Wycofują się i ugruntowują swoją władzę, by chronić to, co posiadają.

Krótkotrwały sukces jest ważniejszy niż stworzenie wizji świata przyszłości, rozwijającego się w sposób zrównoważony” - podkreśla Iris Sikking, kuratorka festiwalu. 

Miesiąc Fotografii powstał nie tylko po to, by prezentować wysokiej jakości zdjęcia, ale przede wszystkim, by inspirować, skłaniać do refleksji i poruszać palące tematy współczesnego świata.

Tegoroczna edycja potrwa do 24 czerwca. Elle MAN jest patronem medialnym festiwalu.