Domowe nalewki – historia
Nalewki przygotowywano już w starożytności – na bazie miodu pitnego lub wina. Z czasem do przygotowywania nalewek zaczęto używać spirytusu i wódki. Obecnie przyjęło się, że domowe nalewki, czyli inaczej infuzje, to alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub całego ziela sporządzane przez zalanie składników alkoholem i ewentualne ich dosładzanie. To właśnie alkohol ma za zadanie wydobyć oraz utrwalić pożądany smak i aromat napoju.
Moda na domowe nalewki w Polsce wywodzi się z połączenia różnych tradycji sięgających średniowiecza. Staropolski obyczaj ich wytwarzania przetrwał mimo wojen i zakrętów historii. Swój rozkwit miał szansę przeżyć w XVIII wieku, wraz z upowszechnieniem gorzelnictwa w Polsce. Na polskich stołach zagościły przeróżne domowe nalewki, jak np. anyżówka, kminówka, ajerówka, wódki gdańskie czy wódka z pigwy, piołunowa, goździkowa, biała ratafia i wiele wiele innych. Część z nich pito ze względu na niezwykły smak, inne traktowano jak medykamenty, a nalewkowe receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Obecnie tworzenie domowych nalewek to także pasja i sposób na pobudzenie kreatywności zarówno amatorów, jak i zawodowych barmanów. A co za tym idzie – doskonały pomysł na wzbogacenie świątecznego stołu i zaskoczenie biesiadników oryginalnym trunkiem własnego autorstwa.
Domowe nalewki – kluczem jest jakość
Gwarantem sukcesu podczas nalewkowych eksperymentów są produkty najwyższej jakości. Ta zasada tyczy się zarówno źródła aromatu (owoce, zioła itp.), jak i alkoholu. Barmani Koneser Baru ¾ z Muzeum Polskiej Wódki polecają, by starannie wybierać owoce i przyprawy oraz używać trunków spełniających kryteria chronionego oznaczenia Polska Wódka.
„W Koneser Barze ¾, do przygotowywania aromatyzowanych alkoholi wykorzystujemy Polską Wódkę (…). Przekonaliśmy się, że jej smak – inny w zależności od surowca, z którego powstała – uzupełnia, podkreśla, ale nie dominuje przygotowywanych przez nas nalewek i infuzji. To pozwala nam w pełni wykorzystać potencjał tzw. wsadu, który odpowiada za nowy aromat wódki. Dla barmana to idealne pole do popisu i eksperymentowania” – tłumaczy Aleksander Małys z Koneser Baru ¾.
Domowe nalewki – tradycja w nowoczesnym wydaniu
Obecnie infuzja zyskuje nowy wymiar i umożliwia stworzenie aromatyzowanej wódki w zaledwie kilka dni lub tygodni. Ważne, by nie przegapić momentu, w którym napar uzyska satysfakcjonującą intensywność smaku i barwy i w odpowiednim momencie przerwać proces. Dlatego ważny jest nadzór i przerwanie infuzji w odpowiednim momencie poprzez odcedzenie napoju. Warto poświecić procesowi nieco uwagi – aromatyzowany alkohol może odmienić smak i postrzeganie wielu klasycznych koktajli!
Najtrudniejszą rzeczą w infuzowaniu alkoholi jest dobór składników tak, aby osiągnąć pożądany zapach i smak. Jeśli wiemy jak i w jakich proporcjach je łączyć – cała reszta powinna przebiec bez nieprzyjemnych niespodzianek. Warto eksperymentować, szukać ulubionych połączeń, niemniej na początek warto zdać się na sprawdzone przepisy.
ZOBACZ TEŻ: Jak pić miód pitny? To napój alkoholowy na każdą porę roku. Wypróbuj go w drinkach!
Muzeum Polskiej Wódki przychodzi z pomocą i poleca przetestowane receptury na wyborne domowe nalewki – na bazie Polskiej Wódki oczywiście. Zanim przejdziemy do przepisów, poniżej znajdziecie listę tego, o czym warto pamiętać i co przyda się do przygotowania aromatyzowanej wódki w domu. Potrzebujecie:
- dobrej jakości produkty (owoce koniecznie bez pestek);
- duży słoik z wieczkiem (może być zakręcany lub zamykany na zatrzask);
- chłodne, a zarazem ciemne miejsce (nie lodówka);
- sitko, gaza i ew. filtr do kawy do odcedzenia naparu;
- szklaną butelkę do przechowywania gotowego napoju (dla pewności niezmiennego smaku, trzymajcie butelkę w lodówce).
Poniżej znajdziecie przepisy od Muzeum Polskiej Wódki na domową nalewkę:
Przepisy na nalewkę: POLSKIE LEMONCELLO
Tutaj inspiracją były włoskie Lemoncello i polska babka cytrynowa. W Polsce ciasta cieszą się ogromną popularnością, a Polacy od wieków z pasją przygotowują swoje wypieki. Lemoncello od Muzeum Polskiej Wódki łączy słodycz wanilii ze świeżym i intensywnym smakiem cytryny. Smakuje świetnie podane z lodem lub dobrze schłodzone. Aby podkreślić wszechstronny charakter cytryny, użyto zarówno soku, jak i skórki z cytryny.
SKŁADNIKI
- 3 litry wódki Wyborowa Pszeniczna
- Skórka z 12 cytryn
- Skórka z 12 pomarańczy
- 600 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 450 ml syropu cukrowego z wanilią* lub 9 łyżeczek barmańskich (50 ml) cukru waniliowego
PRZYGOTOWANIE
- Umyj dokładnie i osusz pomarańcze i cytryny.
- Obierz owoce obieraczką i umieść ich skórkę na dnie słoja.
- Wyciśnij sok z cytryn i wlej go do słoja. Więcej soku można uzyskać z cytryny, która nie była przechowywana w lodówce.
- Dodaj wódkę i wymieszaj składniki.
- Dodaj cukier waniliowy lub syrop i zamieszaj intensywnie aż cukier się rozpuści.
OKRES LEŻAKOWANIA
10-14 dni. Odstaw na 10 dni. Mieszaj i próbuj. Sprawdzaj codziennie, do uzyskania optymalnego smaku.
PODANIE
Doskonała, odświeżająca nalewka na lato. Wlej nalewkę do shakera do koktajli. Dodaj dużą ilość lodu, wstrząśnij i nalej do kieliszków do szotów lub do szklanek do whisky wypełnionych lodem. Udekoruj pomarańczą.
ZOBACZ TEŻ: Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?
Przepisy na nalewkę: ANANAS I CZERWONE PAPRYCZKI CHILI
Barmani Koneser Baru ¾ w Muzeum Polskiej Wódki przyznają, że sporo czasu poświęcili na doskonalenie tego przepisu. Doszli do wniosku, że kandyzowane krążki ananasa sprawdzają się w tej nalewce najlepiej. Cukier z kandyzowanych owoców rozpuszcza się w wódce i przyjemnie łagodzi pikantny smak papryczki. Osoby, dla których moc papryczki będzie zbyt intensywna, mogą zastąpić papryczki Bird’s Eye łagodniejszą odmianą chili. Świeże papryczki chili nadają najbogatszy smak – świeży i intensywnie pikantny. Alternatywnie można użyć także papryczek suszonych.
SKŁADNIKI
- 3 litry wódki Wyborowa Żytnia
- 36 suszonych krążków kandyzowanego ananasa
- 12 świeżych papryczek chili Bird’s Eye (przekrojonych na pół)
PRZYGOTOWANIE
- Umieść krążki kandyzowanego ananasa na dnie słoja.
- Umyj i dokładnie osusz świeże papryczki chili.
- Przekrój papryczki na pół (staraj się nie dotykać wnętrza papryczki, ponieważ jest ono naprawdę bardzo pikantne!).
- Włóż je do słoja.
- Odmierz odpowiednią ilość wódki i zalej nią składniki nalewki.
OKRES LEŻAKOWANIA
3-10 dni. Aby uzyskać pełną moc nalewki, należy sprawdzać nalewkę i mieszać delikatnie jej składniki co 3 dni, ponieważ moc papryczki chili może być różna w zależności od jej rozmiaru i odmiany. Nie należy trzymać ananasa i papryczek w zalewie dłużej niż 3 tyg. Najłatwiej wyjąć je łyżką durszlakową.
PODANIE
Doskonała nalewka na imprezę. Odmierz odpowiednią ilość nalewki i wlej ją do shakera. Mieszaj szybko i intensywnie z dużą ilością lodu. Wylej do kieliszka do szotów.
Przepisy na nalewkę: WYBOROWA WIŚNIÓWKA
Wiśnie obecne są w Polsce od stuleci, stanowiąc tak popularny składnik alkoholi, że dały nazwę wódce o wiśniowym smaku. Wiśniówka to tradycyjna wódka z Polski. W przypadku braku mrożonych lub świeżych wiśni, przepis ten można zmodyfikować, dodając suszonych wiśni i słodszych wiśni z puszki.
SKŁADNIKI
- 3 litry wódki Wyborowa Ziemniaczana
- 2 kg wiśni (mrożonych lub świeżych)
- 750 ml syropu cukrowego z wanilią lub 16 miarek barmańskich (50 ml) cukru waniliowego
- 8 małych (3 cm) kawałków kory cynamonu
- 2 łyżeczki barmańskie mielonej gałki muszkatołowej
PRZYGOTOWANIE
- Umyj dokładnie świeże wiśnie, wykorzystując w tym celu sitko.
- Wsyp wiśnie na dno słoja.
- Dodaj cukier, cynamon i gałkę muszkatołową.
- Zakryj szczelnie i odstaw na 3 dni (jest to tradycyjna metoda fermentacji, w wyniku której smak wódki nabiera intensywności).
- Wymieszaj delikatnie składniki.
- Dodaj wódkę i wymieszaj delikatnie.
OKRES LEŻAKOWANIA
5-7 dni. Po dodaniu wódki pozostaw nalewkę na okres 5-7 dni. Po upływie 5 dni sprawdzaj ją codziennie. Jeżeli nalewka jest zbyt słodka, dodaj więcej wódki.
PODANIE
Nalewkę można podawać w temperaturze pokojowej, z kostkami lodu lub po zmieszaniu z dużą ilością lodu w shakerze. Podajemy w kieliszkach do szotów. Po zlaniu nalewki pozostałe wiśnie nasączone wódką można wykorzystać jako dodatek do deserów. Smakują doskonale w połączeniu z jogurtem, lodami i świeżo ubitą śmietaną.
---------
Koneser Bar ¾ - wyjątkowe miejsce ukryte w budynku Muzeum Polskiej Wódki. Przestrzeń, gdzie każda osoba żądna spróbować czegoś nowego i oryginalnego, ale jednak bliskiego tradycji odnajdzie swój smak. Bar oferuje koktajle klasyczne oraz autorskie – stworzone przez doświadczonych barmanów Baru, a także zaskakujące smakiem domowe nalewki. Zespół Koneser Bar ¾ zawsze chętnie doradza, jak najlepiej cieszyć się smakiem, jak dobrze połączyć składniki w przepysznym koktajlu.