Przegląd samochodu – nowe przepisy

Przegląd samochodu ma na celu tymczasowe dopuszczenie auta do ruchu publicznego i odbywa się na zasadach regulowanych przepisami prawa, zawartymi w kodeksie drogowym. Biorąc pod uwagę fakt, że nowelizacje są wprowadzane także w zakresie badań technicznych pojazdów, warto być na bieżąco ze wszystkimi zmianami.

Od 1 stycznia 2020 roku każdy właściciel samochodu, który wymienił zepsuty licznik na nowy jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w Stacji Kontroli Pojazdów. Będzie to skutkować wpisaniem stanu licznika kilometrów (przebiegu) i odnotowania wymiany. Wizyta na stacji powinna się odbyć w ciągu 14 dni od momentu dokonania wymiany. 

W planach są kolejne nowelizacje. W przyszłości zaczną obowiązywać wyższe kary za spóźniony przegląd (nawet o 50 proc.), i zostanie zwiększony nadzór nad jednostkami dokonującymi przeglądu pojazdów. Wprowadzona zostanie także opłata jakościowa, która ma służyć poprawie systemu badań technicznych (3,5 zł). Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać. 

Kara za brak przeglądu samochodu

Przegląd samochodu jest obowiązkowy, a kierowcy, którzy zignorują konieczność poddania auta takiemu badaniu, muszą liczyć się z karami. Jeżeli policja (albo każdy inny organ, który jest uprawniony do przeprowadzania kontroli drogowej) ujawni brak aktualnego przeglądu, wówczas kierowca zostanie ukarany mandatem, którego wysokość może sięgnąć nawet 500 zł. To jednak nie koniec możliwych konsekwencji.

W sytuacji, gdy badanie jest znacznie "przeterminowane", dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany. Jeżeli organ przeprowadzający kontrolę uzna, że auto ze względu na zły stan techniczny, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, pojazd zostanie odholowany na nasz koszt. 

W najgorszej sytuacji znajdą się kierowcy samochodu bez ważnego przeglądu, który weźmie udział w kolizji lub w wypadku. Dla firm ubezpieczeniowych, brak aktualnego badania technicznego stanowi bowiem podstawę zmniejszenia świadczenia lub odmowy jego wypłaty. Dotyczy to nie tylko polisy AC, ale i OC.

Przegląd samochodu – cena

Przegląd samochodu to jedna z części składowych kosztu utrzymania pojazdu, ale pokrycie ceny badania jest znacząco niższe niż koszt ewentualnej kary za jego brak i bez porównania niższe od kosztu naprawy ewentualnych szkód.

Za przegląd auta osobowego trzeba zapłacić 99 zł, podobnie jak za przegląd samochodu ciężarowego i specjalnego do 3,5 tony. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za badanie autobusu, który może przewieźć maksymalnie 125 osób (z kierowcą). 

Droższy jest natomiast przegląd samochodu z gazem. W takim przypadku, do ceny badania technicznego (do podstawowej opłaty za dany typ auta) należy doliczyć 64 zł.

Wysokość opłat wzrośnie, jeżeli w trakcie badania zostaną ujawnione usterki. W takim przypadku, cennik ponownego sprawdzenia mechanizmów przedstawia się następująco:

 • światła mijania i drogowe (ustawienie i natężenie) - 14 zł,
 • test toksyczności spalin - 14 zł,
 • kontrola amortyzatorów jednej osi - 14 zł,
 • kontrola hamulców (skuteczność i równomierność) - 20 zł,
 • kontrola połączenia układu kierowniczego i jałowego ruchu kierownicy, kontrola luzów w układzie zawieszenia - 20 zł,
 • kontrola poziomu hałasu - 20 zł,
 • kontrola geometrii kół jednej osi - 36 zł,
 • inne usterki - 20 zł.

Kierowca musi liczyć się z dodatkowym kosztem także w sytuacji, gdy zostanie skierowany na ponowne badanie techniczne. Takie skierowanie może wystawić organ kontroli ruchu drogowego. Wówczas, cennik przedstawia się następująco:

 • usterki albo warunki techniczne - 20 zł (za każdą ujawnioną usterkę albo badany układ),
 • brak zgodności danych technicznych ze stanem faktycznym - 51 zł,
 • badanie specjalistyczne pojazdu, który uczestniczył w wypadku lub kolizji - 94 zł.
 • Na dodatkowe badanie może skierować też starosta:
 • w przypadku podejrzenia niespełniania określonych warunków technicznych - 20 zł,
 • gdy zachodzi konieczność ustalenia danych pojazdu na potrzeby rejestracji - 64 zł,
 • gdy pojazd uczestniczył w kolizji lub wypadku - 94 zł.

Na dodatkowe badanie techniczne będą musieli zgłosić się także kierowcy, którzy zamontują instalację gazową do auta wcześniej niewyposażonego w takie zasilanie (114 zł), którzy zamierzają używać auta w roli taksówki (42 zł) i którzy wprowadzili zmiany konstrukcyjne, powodujące konieczność zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym (82 zł).

CZYTAJ TEŻ: Samochody do ślubu: retro i nowoczesne. Jakie auto wybrać i ile to kosztuje?

ZOBACZ: Luksusowe samochody: TOP 7 najbardziej ekskluzywnych marek

ELLE MAN POLECA: Diesel i benzyna: czym się różnią? Poznaj wady i zalety obu silników

Przegląd samochodu – co obejmuje?

Przegląd samochodu składa się z 3 części - identyfikacji auta (sprawdzenia zgodności numeru VIN z DR), kontroli dodatkowego wyposażenia (np. instalacji zasilania gazem) oraz oceny stanu poszczególnych podzespołów i układów. W trakcie badania, sprawdzane są następujące podzespoły, elementy wyposażenia i parametry:

 • układ kierowniczy - pod względem stanu połączenia, stopnia zużycia i wielkości ruchu jałowego,
 • układ hamulcowy - pod względem skuteczności i równomierności,
 • układ zawieszenie - pod względem występujących luzów i skuteczności działania amortyzatorów,
 • ogumienie - pod względem głębokości bieżnika, zużycia, doboru obciążenia i dopasowania do typu pojazdu,
 • oświetlenie - pod względem prawidłowości działania i uszkodzeń,
 • nadwozie - pod względem stanu szyb i elementów nośnych,
 • układ wydechowy - pod względem emisji hałasu i stanu technicznego,
 • emisja zanieczyszczeń,
 • pasy bezpieczeństwa, 
 • obowiązkowe wyposażenie (czyli trójkąt ostrzegawczy i gaśnica).

Negatywny przegląd samochodu – czy można jeździć?

Przegląd samochodu może ujawnić usterki drobne, istotne i stwarzające zagrożenie. W pierwszym przypadku, auto przejdzie badanie, ale kierowca zostanie poinformowany o konieczności usunięcia wykrytych niesprawności. W drugim przypadku, kierowca zostaje zobowiązany do ich usunięcia w terminie 14 dni i do konieczności przeprowadzenia ponownego badania w tej samej stacji. Jeżeli usterki zagrażają bezpieczeństwu, dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, a samochód będzie mógł opuścić stację tylko na lawecie. 

Przegląd samochodu po terminie

Przegląd samochodu po terminie, na razie, nie skutkuje żadnymi sankcjami (o ile wcześniej kierowca nie został ukarany przez organ dokonujący kontroli drogowej). W planach jest jednak nowelizacja przepisów, która zakłada, że cena spóźnionego przeglądu wyniesie 126 zł, jeżeli badanie zostanie wykonane nie później niż po 30 dniach od wyznaczonej daty. Dłuższa zwłoka ma skutkować wzrostem kosztu o 50 proc.