Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk jest jednym z najczęstszych zaburzeń funkcji seksualnych, które może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych mężczyzn. Wedle szacunków przedwczesny wytrysk może dotyczyć prawie 1/3 aktywnych seksualnie mężczyzn.  

Prawidłowy cykl seksualny u mężczyzn oznacza naturalną sekwencję pojawiania się różnych reakcji seksualnych podczas interakcji seksualnej. Zwykle obejmuje on fazy: pożądania, podniecenia, orgazmu i odprężenia. U mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk cały cykl jest bardzo skrócony i skutkuje dużo krótszym stosunkiem lub nawet brakiem możliwości jego odbycia. W efekcie prowadzi to do frustracji i spadku pewności siebie mężczyzny, a także może utrudniać zaspokojenie potrzeb partnerki, co w dłuższej perspektywie może negatywnie wpłynąć na związek.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Badania naukowe dowodzą, że przedwczesny wytrysk, jest uwarunkowany zarówno psychicznie, jak i neurobiologicznie. Z jednej strony może być on spowodowany traumą, naruszonym poczuciem pewności siebie, a z drugiej jest związany z działaniem receptorów i transporterów serotoniny– neuroprzekaźnika, który odgrywa kluczową rolę w procesie wytrysku. Po raz pierwszy schorzenie przedwczesnego wytrysku zostało opisane jako syndrom kliniczny w 1943 roku przez Bernarda Shapiro. 

Prawdy i mity dotyczące przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk nie jest jednostką chorobową = MIT – przedwczesny wytrysk uznawany jest za jednostkę chorobową przez wiodące organizacje zajmujące się zdrowiem, łącznie ze Światową Organizacją Zdrowia, Międzynarodowym Towarzystwem Medycyny Seksualnej, Europejskim Towarzystwem Medycyny Seksualnej, Europejskim Towarzystwem Urologicznym, AUA – Amerykańskim Towarzystwem Urologicznym oraz Amerykańskim Towarzystwem Psychiatrycznym.

Stres może być przyczyną przedwczesnego wytrysku = PRAWDA – stres zmniejsza poczucie przyjemności, zwiększa czułość na ból i stymulację, a także może powodować czasową impotencję i przedwczesny wytrysk.

Przedwczesny wytrysk występuje częściej u nastolatków i niedoświadczonych seksualnie mężczyzn, a ustępuje z wiekiem = MIT – na przedwczesny wytrysk mogą cierpieć mężczyźni w każdym wieku. Schorzenie może rozwinąć się w każdej chwili. Niektórzy mężczyźni mogą skarżyć się na nie od pierwszego stosunku seksualnego, a u innych może wystąpić dopiero w starszym wieku – po wielu latach bez problemów.

Jak przeciwdziałać przedwczesnemu wytryskowi?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przedwczesny wytrysk jest powszechną jednostką chorobową i nie trzeba czuć wstydu z powodu jego występowania. Co równie istotne, nie należy szukać pomocy poprzez środki niepewnego pochodzenia i działania. W przypadku ich stosowania nigdy nie można mieć pewności w kwestii ewentualnych skutków ubocznych. 

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska. Tylko lekarze dysponują odpowiednią wiedzą, by doradzić w kwestii konieczności podjęcia odpowiedniej farmakoterapii. W zależności od skali zaburzenia, w leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się zarówno leki doustne, jak i leki do stosowania miejscowego.

W przypadku pierwszej metody konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. W leczeniu przedwczesnego wytrysku najczęściej stosuje się leki przyjmowane doustnie, które są dostępne na receptę w aptekach.

W leczeniu miejscowym można stosować lek Bravera Control, który jest pierwszym lekiem dostępnym bez recepty wskazanym do stosowania leczenia przedwczesnego wytrysku. Bravera Control występuje w postaci aerozolu, zawiera substancję czynną lidokainę, która wykazuje działanie miejscowo znieczulające. Działanie znieczulające leku odpowiada za zmniejszenie wrażliwości prącia na dotyk. Lek należy stosować na trzon i żołądź prącia 5-15 minut przed planowanym stosunkiem.

Więcej informacji na www.bravera.pl

Źródła: