Projekt 333 ogłosiła i rozpowszechniła amerykańska pisarka i blogera Courtney Carver (więcej o nim dowiesz się zaglądając na jej bloga bemorewithless.com). Carver, która miała już dość kolejnych wysypujących się z jej szafy sukienek i koszul, postanowiła przez 3 miesiące ubierać się jedynie w 33 rzeczy, które wyselekcjonowała ze swojej przepastnej garderoby. Blogerka w swoim manifeście zaznaczyła, że  elementów może być mniej, ale nie wolno przekroczyć magicznej liczby 33. Po czym zaczęła namawiać innych, aby sami zdecydowali się na taki sam krok, w konsekwencji czego Projekt 333 stał się globalnym fenomenem.

Projekt 333 - zasady

Przystępując do Projektu 333 musisz pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • 33 elementy nie odnoszą się tylko do ubrań, ale również biżuterii, akcesoriów typu zegarki czy buty, ubrań wierzchnich (płaszcze, kurtki, burdysówki) – a zatem pole do manewru pozostaje nieco zawężone.
  • nie uwzględnia się w projekcie przedmiotów osobistych, takich jak obrączka, piżama, bielizna, strój sportowy (o ile nie chodzisz w nim na co dzień – inaczej liczy się jako element garderoby)
  • w doborze strojów należy uwzględnić różne okoliczności – założenie jest takie, że jeśli w ciągu 3 miesięcy będziesz miał imprezę urodzinową lub inne podobne wydarzenie, nie wolno skorzystać z elementów, których nie wybraliśmy do projektu (inaczej projekt ponosi fiasko i należy zacząć od początku).

Projekt 333 - założenia

Powiesz OK, ale czemu to wszystko służy? Projekt 333 ma na celu wymusić na nas świadomy dobór rzeczy, którymi się otaczamy. W dobie wzmożonego konsumpcjonizmu jest to ważne jak nigdy przedtem! Nie możemy (a raczej nie powinniśmy) wybierać ubrań na chybił trafił, bo bardzo szybko zorientujemy się, że do siebie nie pasują. Ważne jest zatem wyselekcjonowanie ich w możliwie jak najbardziej uniwersalnych kolorach i wzorach. Autorka projektu radzi też, aby swoją nową szafę skomponować wyłącznie z naszych ulubionych ubrań - tych, w których czujemy się najlepiej. Minimalizm tego założenia to także zdecydowane ułatwienie, bo nie tracimy czasu na wybieranie stroju: mamy wszystko pod ręką, a elementy najczęściej do siebie pasują.

Projekt 333 – co trzymać w szafie?

Z czego powinna składać się garderoba prawdziwego minimalisty, który chce wdrożyć Projekt 333 w swoje życie? Marcin Świderek, szef działu mody ELLE Man, wybrał dla Was 33 ubrania i akcesoria, które się do tego idealnie nadają! Ich pełną listę znajdziecie na kolejnych stronach: