ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Doktor Sen”

Minęło wiele lat od czasu wydarzeń, które rozegrały się w "Lśnieniu". Dorosły już Dan Torrence (Ewan McGregor) spotyka dziewczynkę, która przejawia podobne do niego zdolności. Stara się ją chronić przed kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie polują na dzieci obdarzone mocami, aby zachować nieśmiertelność.

Reżyserem filmu jest Mike Flanagan, jeden z ciekawszych twórców horroru tej dekady, więc na pewno warto sprawdzić, jak tym razem udało mu się zaadaptować prozę Kinga (robił to już przy okazji „Gry Geralda”).

„Proceder”

Poruszająca historia rapera Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.

„Nie ma nas w domu”

Ricky i Abbie chcą dla swojej rodziny czegoś więcej. On zrobi wszystko, żeby spełniło się ich marzenie. Postanawia zaryzykować i zaczyna pracę na własną rękę. Filmy brytyjskiego reżysera Kena Loacha są przeważnie bardzo dobrze oceniane przez krytykę. Nie bez powodu. To zmuszające do myślenia dramaty, w których pokazywane są problemy zwykłych ludzi. Nie inaczej jest z „Nie ma nas w domu”.

„Amazing Grace: Aretha Franklin”

Amerykańska Królowa Soul i autorka tekstów, Aretha Franklin, podczas dwóch styczniowych nocy w 1972 roku nagrywa na żywo w New Temple Missionary Baptist Church w Los Angeles album gospel pt. „Amazing Grace”. Śpiewa głównie do afroamerykańskiej publiczności. Towarzyszy jej chór wspólnotowy południowej Kalifornii pod dyrekcją Aleksandra Hamiltona. James Cleveland występuje wraz z Arethą i akompaniuje jej na fortepianie. Aretha wznosi się na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd swemu Wielkiemu Ojcu, muzyce gospel oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Ta diva, występując przed entuzjastyczną publicznością, rozgrzewa ich do czerwoności, wyciska łzy i pozostawia trwały ślad w duszy. Takiej muzycznej uczty nie da się zapomnieć. Podczas drugiej nocnej sesji na widowni zagościli m.in. Mick Jagger i Charlie Watts, wokalista i perkusista The Rolling Stones, którzy kończyli właśnie w LA swój album „Exile on Main St.”.

„To już jest koniec” na HBO GO

Sześcioro przyjaciół zostaje uwięzionych w jednym mieszkaniu po tym, jak Los Angeles nawiedza seria dziwnych wydarzeń, które przypominają koniec świata. Ich sytuacja z każdą chwilą coraz bardziej się komplikuje. Zapasy jedzenia zaczynają się kończyć, a między stłoczonymi na małej powierzchni ludźmi zaczyna dochodzić do spięć. W pewnym momencie bohaterowie nie mają innego wyjścia, jak opuścić mieszkanie i zmierzyć się z obezwładniającą rzeczywistością.

Ta zwariowana komedia o końcu świata to świetnie przyjęty przez krytyków reżyserski debiut Setha Rogena i Evana Goldberga, komików odpowiedzialnych za sukces „Supersamca” i „Boskiego chilloutu”. Twórcy zapewnili widzom przednią zabawę. Film tryska humorem, nie brak w nim elementów parodii i groteski. Błyskotliwy scenariusz obfituje zarówno w szalone gagi, jak i żarty, których ostrze wymierzone jest w hollywoodzkich celebrytów. Obok Setha Rogena (40-letni prawiczek, Wpadka) w filmie występują: nominowani do Oscara James Franco (Obywatel Milk, 127 godzin) i Jonah Hill (Moneyball, Wilk z Wall Street), Danny McBride (Boski chillout, serial HBO Mogło być gorzej), znana z Harry’ego Pottera Emma Watson czy popularna piosenkarka Rihanna.

„Córka trenera” na HBO GO (17 listopada)

Maciej Kornet podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Film Łukasza Grzegorzeka z Jackiem Braciakiem zebrał pozytywne noty od krytyków. Określa się go jako ciepły dramat z akcentami komediowymi.

„Piła: Dziedzictwo” na Netflix

Na terenie całego miasta pojawiają się ciała ludzi, którzy zginęli w różnych przerażających okolicznościach. Śledztwa zaczynają wskazywać nieprawdopodobnego sprawcę, a mianowicie nieżyjącego już Johna Kramera. Ósma z kolei część serii „Piły” funduje te same atrakcje, co jej poprzednicy.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIAL

3. sezon „The Crown” (17 listopada)

Nastały lata 60. Anglia zmaga się z kryzysem gospodarczym oraz rosnącym w siłę ruchem nacjonalistycznym, a rodzina królewska traci autorytet. W tej części w królową Elżbietę II wciela się znakomita Olivia Colman, która otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki w filmie kostiumowym „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa. Można powiedzieć, że dla wielu osób będzie to główny punkt kulturowy tego weekendu. A właściwie końca weekendu.

„Nieświadomi” na HBO GO (17 listopada)

Serial szpiegowski produkcji HBO Europe, którego fabuła osadzona jest w Czechosłowacji w schyłkowych czasach dominacji imperium radzieckiego.

Rok 1989, przeddzień aksamitnej rewolucji. Skrzypaczka Marie (Tatiana Pauhofová) i jej mąż Wiktor przed dziesięcioma laty uciekli z komunistycznej Czechosłowacji. Kiedy jesienią 1989 roku wydaje się, że w kraju nadszedł czas zmian, przyjeżdżają w rodzinne strony. Jednak niedługo po przyjeździe zostają potrąceni na ulicy przez samochód. Kiedy Marie budzi się, odkrywa, że jej mąż zniknął, i nikt nie jest w stanie jej powiedzieć, co się z nim stało i jak go odnaleźć. Będący dramatem szpiegowskim sześcioodcinkowy serial HBO Europe. Produkcja zapewnia oryginalne spojrzenie na rzadko fabularyzowany okres rozpadu imperium radzieckiego. Reżyserem obrazu jest Ivan Zachariáš (The End of the World), a w głównych rolach występują Tatiana Pauhofová (serial Gorejący krzew), Martin Hofmann (Nieustraszeni bracia Grimm), Martin Myšicka (Zagubieni), Jan Vlasák (serial Cyrk Bukowsky) oraz David Nykl (serial Gwiezdne Wrota: Atlantyda).

El Club” na Netflix

Grupa nastolatków zaczyna na własną rękę handlować MDMA. Wkrótce ich życie zamienia się w niebezpieczną walkę z kartelami oraz policją.

2. sezon „Na spacerniaku” na Netflix

Po zastrzeleniu agresywnego męża Deniz trafia do więzienia, w którym władzę sprawują liderki dwóch rywalizujących ze sobą gangów.