23 czerwca od dawna jest w Polsce wyjątkowym dniem w kalendarzu każdego ojca i jego dziecka. Może mało osób wie, ale Dzień Ojca wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To w tym kraju, po ustanowieniu święta Dnia Matki, szybko pojawiły się głosy, by również ojciec miał swój dzień.

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Mężczyzna samotnie wychowywał córkę i jej pięcioro rodzeństwa. Dzień Ojca świętowano wtedy lokalnie, a pomysł, by święto stało się powszechne w kraju, przyjęło się dopiero za sprawą prezydentury Nixona, który w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W Polsce ta tradycja została wprowadzona w 1965 roku. Choć w naszym kraju świętujemy Dzień Ojca 23 czerwca, to w innych państwach sytuacja wygląda inaczej. Włochy i Hiszpania i Portugalia Dzień Ojca obchodzą 19 marca, na Litwie natomiast jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga. Z kolei Niemcy życzenia ojcom składają w dniu wniebowstąpienia Jezusa, czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. 

Dzień Ojca: co kupić?

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że prezenty w żadnym wypadku nie są wyznacznikiem miłości. Każdy się cieszy z podarunków, ale najważniejsza jest pamięć – to będzie najlepszy prezent dla naszego ojca. A co do rzeczywistych prezentów – nie muszą to być drogie rzeczy. Najlepiej, by były przydatne – w końcu mężczyźni uwielbiają rzeczy, które przede wszystkim mają użyteczny charakter. Mogą to być produkty do pielęgnacji zarostu, spinki do mankietów lub zegarek. Te i wiele innych pomysłów znajdziecie w naszej GALERII >>>

ELLE MAN POLECA: Dzień Ojca 2020: najlepsze filmy z niezapomnianymi rolami ojców [PRZEGLĄD ELLE MAN]

ZOBACZ: 5 samochodów na Dzień Ojca – wszechstronne pojazdy, które sprawdzą się nie tylko jako pojazdy rodzinne [MOTO PIĄTEK]

CZYTAJ: Szukasz prezentu na Dzień Ojca i Matki? Oto 5 gier planszowych, w które łatwo wciągniesz rodziców