Solidna podstawa

Dla wielu z nas prace w ogrodzie są wielką przyjemnością. Pozwalają oderwać głowę od codziennych trosk i skupić się na prostych działaniach na łonie natury. Jednak nawet tak sielskie warunki mogą zostać zakłócone, gdy nie przygotujemy się do nic odpowiednio. Właśnie dlatego warto zadbać o kilka podstawowych elementów ogrodowego ekwipunku. Najważniejszym jego elementem z pewnością są wygodne rękawice ogrodowe. To dzięki nim ziemia nie będzie brudzić wam rąk, a ostre kolce czy gałęzie nie pokaleczą dłoni. Dobrze jest wyposażyć się w łopatę, grabie i widełki czyli trzy podstawowe narzędzia do opieki nad roślinami. 

Regularnie podcinaj

Podcinanie roślin jest jedną z najważniejszych czynności w kontekście opieki nad ogrodem. Niestety, wielu początkujących ogrodników ją zaniedbuje. Pamiętajmy jednak, że tylko regularnie podcinane gałęzie i pędy będą miały szanse wydać okazałe liście, kwiaty i owoce. Jeśli rośliny ogrodowe nie będą przycinane, ich pędy będą stale się zagęszczać, co wpłynie na osłabienie ich procesu rozwoju. Wiemy, że czasami mamy sporo obaw przed samodzielnym podcinaniem, bo nie chcemy zaszkodzić troskliwie uprawianej roślinie. Pamiętajmy – roślina niepodcinana cierpi bardziej niż podcięta zbyt mocno!

Koszenie? Przyjemność!

Na koniec to, co prawdziwi fani zadbanych ogrodów lubią najbardziej. Wszyscy marzymy o idealnie równej i zielonej trawie, prawda? Okazuje się, że wystarczy użyć mieszanki odpowiedniej dla podłoża, regularnie o nią dbać, a istnieje szansa, że jeszcze w tym sezonie będziemy cieszyć się z pięknego trawnika. Jeśli nie macie dużego ogrodu, warto rozważyć zakup kosiarki żyłkowej. Jest łatwiejsza w użyciu od większych modeli na kołach, ale wymaga krzepy w rękach i koszenie nią dużego trawnika będzie wyzwaniem. Posiadaczom większych ogrodów polecamy silniejszej modele, także spalinowe. Nowością na rynku są także kosiarki automatyczne, które działają podobnie do bezprzewodowych odkurzaczy w domu. Wystarczy wypuścić maszynę na trawnik, a ta samodzielnie wykosi obszar wokół siebie.

CZYTAJ: 10 tras rowerowych nie tylko dla amatorów. Gdzie jeździć po Polsce?

ZOBACZ TEŻ: Sezon rowerowy w pełni! Sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz do przyjemnej i bezpiecznej jazdy

ELLE MAN POLECA: Robert Karaś: człowiek z żelaza i adrenaliny [WYWIAD]