Porsche lubi promować swoje modele w spektakularny sposób. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy swoistą tradycją stało się bicie rekordów. I tak model Taycan najpierw pobił rekord w kategorii „najdłuższy drift wykonany samochodem elektrycznym”, a następnie dołożył do tego kilkanaście rekordów związanych z jazdą na możliwie najdłuższym dystansie.

Tym razem chodziło jednak o wartość, która budzi największe emocje w związku z motoryzacją, czyli prędkość. Porsche postanowiło udowodnić, że stosunkowo nowy model w ich gamie, czyli Cayenne Turbo Coupe, jest samochodem nie tylko szybkim, ale wręcz najszybszym w swojej klasie. W tym celu wybrano się na jeden z najbardziej znanych torów wyścigowych na świecie, czyli na Nürburgring, gdzie SUV Porsche miał w jak najkrótszym czasie przejechać tak zwaną Północną Pętlę, czyli trasę o długości 20,8 kilometrów.

Samochód, który stanął na linii startu, był egzemplarzem produkcyjnym i niezmodyfikowanym na potrzeby rekordowej próby – posiadał jedynie klatkę bezpieczeństwa i odpowiedni fotel, dzięki któremu kierowca mógł w pełni skupić się na realizacji swojego zadania. A to udało się wykonać zgodnie z planem – Cayenne Turbo Coupe przejechał trasę w czasie 7 minut i 38,92 sekund, prześcigając swojego największego rywala w postaci Audi RS Q8 o niemal 3,5 sekundy. Blado w porównaniu z nowym modelem wypada też Cayenne Turbo S, którego wynik jest gorszy o aż 21 sekund.

Samochód jest tak niesamowicie. Tam, gdzie robi się bardzo technicznie, z dużą ilością szybkich zakrętów, samochód po prostu siedzi. Zyskujesz dużo pewności siebie, bo wiesz, na co możesz sobie pozwolić tym autem.

– powiedział po udanej próbie pobicia rekordu kierowca testowy Lars Kern.

Pod maskę nowego Cayenne trafił silnik V8 wyposażony w dwie turbosprężarki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie mocy powyżej 600 koni mechanicznych i sprint od zera do setki w czasie około 3,2 sekundy. Warto dodać, że pretensje do miana najszybszego SUV-a na świecie zgłasza też Bentley Bentayga, ale w jego przypadku chodzi o maksymalną prędkość, która przekracza 300 kilometrów na godzinę.