„Belfer”, 2 sezony

Mając ochotę na dobry polski serial kryminalny, warto przyjrzeć się bliżej produkcji Canal+. Widz musi się przygotować na mroczny klimat seansu, który jest wyczuwalny od pierwszego odcinka. W pierwszym sezonie poznajemy głównego bohatera – tytułowego belfra, Pawła Zawadzkiego (Maciej Stuhr), który przenosi się z prestiżowej szkoły w Warszawie do pracy na prowincji. Wybiera Dobrowice, żyjące obecnie wstrząsającą śmiercią miejscowej dziewczyny. Jako że policja nie jest w stanie nic ustalić w tej sprawie, Zawadzki postanawia poprowadzić prywatne śledztwo. Niestety, mimo że mieszkańcy Dobrowic znają się doskonale nawzajem, nie zamierzają mu w żaden sposób ułatwić sytuacji.

W drugim sezonie belfer ląduje z kolei w jednym z prestiżowych wrocławskich liceów. Na miejscu nie wszystko okazuje się takie, jak się spodziewał, a kiedy dochodzi do tragedii, szybko przekonuje się, że nie może ufać nikomu, a wokół niego toczy się bardzo niebezpieczna rozgrywka, w którą już został wmieszany.

Wraz z Maciejem Stuhrem, w produkcji pojawili się: Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Sebastian Fabijański czy Krzysztof Pieczyński.

„Ślepnąc od świateł”, miniserial

Przeglądając nowe polskie seriale sensacyjne, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na tę produkcję. Powstała na bazie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Miniserial opowiada o losach Kuby (Kamil Nożyński), dilera narkotykowego działającego na terenie Warszawy. Mężczyzna jest znany w przestępczym środowisku, gdzie dowodzi Stryj (Janusz Chabior). Swój towar dostarcza politykom, zamożnym ludziom, a także rozmaitym celebrytom. Tak naprawdę jednak pilnie strzeże swojej prywatności i codziennie przywdziewa maskę, by ci, z którymi się spotyka, nie poznali jego prawdziwego oblicza. Ostatecznie jednak, zmęczony swoim życiem, postanawia z nim zerwać i wyjechać daleko stąd. Wtedy niespodziewanie na jego drodze staje Dario (Jan Frycz), starszy gangster, który właśnie opuścił więzienie.

„Ślepnąc od świateł” to polski serial kryminalny na HBO, który znalazł się na platformie wśród najlepszych pozycji.

„Wataha”, 3 sezony

Najlepsze polskie seriale kryminalne? W takim wypadku nie można również zapomnieć o tej pozycji. Pierwszy sezon otwiera zamach bombowy. Tak śmierć ponoszą oficerowie jednostki straży granicznej w Bieszczadach – z życiem uszedł tylko jeden, kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota). Mężczyźnie trudno jednak dojść do siebie, ponieważ poza przyjaciółmi, utracił także swoją ukochaną, Ewę. Wiktor jest zdecydowany, by dotrzeć do prawdy i ustalić, kto stoi za zamachem.

W drugim sezonie „Wataha” zaczyna przypominać nieco polski serial detektywistyczny. Cztery lata po wydarzeniach z poprzedniego sezonu prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) ma się zająć śledztwem zbrodni dokonanej na granicy. Choć nie do końca jej się to uśmiecha, przyjeżdża do Bieszczad. Tymczasem Rebrow siedzi w ukryciu, nie chcąc się wychylać, by nie wpaść w ręce wymiaru sprawiedliwości.

W trzecim sezonie mowa o kolejnym okrutnym zabójstwie. Tymczasem Wiktor powraca do pracy w Straży Granicznej i wspólnie z prokurator Dobosz chce rozwikłać kolejną zagadkę.

Serial można zobaczyć na platformie HBO GO.

 „Pakt”, 2 sezony

Wymieniając polskie seriale sensacyjne, warto zwrócić uwagę także na ten. Tym razem widzowie mają okazję poznać dziennikarza śledczego dziennika „Kurier”, Piotra Grodeckiego(Marcin Dorociński). Podczas pracy, dowiaduje się co nieco o wielkiej aferze finansowej. Choć redakcja jest temu niechętna, Grodecki publikuje artykuł na ten temat, a ten szybko zdobywa popularność wśród czytelników. Weronika Zawadzka (Marta Nieradkiewicz), agentka CBŚ, pomaga mu w odkryciu mrocznych szczegółów tej sprawy.

W drugim sezonie Grodecki mierzy się natomiast z aferą seksualną, w której swój udział ma jeden z ministrów. Z jednej strony dziennikarzowi zależy na ujawnieniu prawdy, z drugiej natomiast musi się postarać, by ochronić młodą, wystraszoną ofiarę zajścia.

Serial można obejrzeć za pośrednictwem platformy HBO GO.

„Kryminalni”, 8 sezonów

Jeden z najbardziej znanych, polski serial o policjantach. Można go właściwie zaliczyć do kultowych seriali o tej tematyce. Bohaterami są bowiem członkowie Wydziału Kryminalnego stołecznej. Wśród nich jest komisarz Adam Zawada (Marek Włodarczyk) i jego prawa ręka, podkomisarz Marek Brodecki (Maciej Zakościelny). Do zespołu, świeżo ze szkoły policyjnej, dołącza młoda Basia Storosz (Magdalena Schejbal). Kolejne wydarzenia mają miejsce na terenie Warszawy. Każdy z odcinków tworzy zamkniętą całość, choć są one ze sobą wzajemnie powiązane. Kolejne śledztwa prowadzone przez zespół Adama Zawady, wiążą się z różnymi codziennymi problemami, a tylko przenikliwość śledczych pozwala rozwiązać każdą kolejną sprawę, choć niebezpieczeństwo stopniowo rośnie.

„Ekstradycja”, 3 sezony

Stare seriale kryminalne były równie wciągające, co najnowsze produkcje. Cykl „Ekstradycja” składał się z trzech produkcji „Ekstradycja”, „Ekstradycja 2” i „Ekstradycja 3”. W pierwszej z nich widzowie poznają głównego bohatera, komisarza Olgierda Halskiego (Marek Kondrat). To bardzo zdolny, ale jednocześnie działający dosyć niekonwencjonalnie, a nawet na granicy prawa człowiek czynu, który zajmuje się gangsterskim półświatkiem z Warszawy. Gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, a Olgierd zostaje wrobiony w morderstwo gangstera, traci pracę. Szybko okazuje się jednak, że zdolności Halskiego wciąż są potrzebne.

W drugim sezonie serialu władzę nad rosyjskimi przestępcami przejmuje Nadieżda Tumska (Maria Pakulnis). Wraz z nią działa Jurij (Paweł Wilczak) i „Struna” (Dariusz Jakubowski). Jako że mają w planach przemycić dużą partię kokainy, chcą się ubezpieczyć, dlatego porywają córkę Halskiego, Basię (Karolina Rosińska). Olgierd bez wahania wypowiada im wojnę.

W ostatnim sezonie Halski mierzy się z nowym przeciwnikiem – świeżo upieczonym przywódcą gangów, „Kingiem”. Kiedy odkrywa kolejną aferę, zaczyna mu grozić niebezpieczeństwo – podobnie jak jego bliskim.

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują