Jabłko, bo o nim mowa, to wciąż najpopularniejszy owoc w Polsce. Co więcej, to Polska właśnie jest trzecim największym producentem jabłek na świecie (tak twierdzi przynajmniej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Katarzyna Szpicmacher, Aleksandra Kantor i prof. Artur Bartkowiak z firmy Bio2Materials postanowili wykorzystać ten fenomen i znaleźli zupełnie nowe zastosowanie dla naszych poczciwych, polskich jabłek. Już wkrótce może się okazać, że zamiast plecaków, butów i pasków ze skóry cielęcej czy jagnięcej (albo z aligatora!) będziemy nosić te wykonane z ekologicznej skóry z jabłek!

Bio2Materials - czym się zajmuje marka?

Bio2Materials to pierwsza polska marka, która pojawiła się w sektorze ekologicznych i zrównoważonych tekstyliów. To właśnie polskim naukowcom i projektantom udało się opracować wymarzoną alternatywę dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Technologia produkcji oparta jest na wykorzystaniu wytłoczyn z jabłek. A tych w Polsce nigdy nie brakowało. I nie brakuje.

CZYTAJ: Smog: Co to jest? Jak nam szkodzi? Jak z nim walczyć? 

W Polsce w sezonie jesiennym szacunkowo wytwarzamy ok. 500 ton odpadów organicznych pochodzących z przetwórstwa owocowo-warzywnego. Dlaczego więc nie wykorzystać tak wielkiej ilości materiałów do stworzenia materiału nie tylko nowego, ale i sprzyjającego środowisku? Pierwsze produkty od Bio2Materials z roślinnego materiału mają pojawić się na rynku już pod koniec 2019 roku. Ich główne zalety? Widocznie mniejsze zanieczyszczanie środowiska, ekologiczny sposób produkcji, ale także wygląd, który nie pozostawia wiele do życzenia. A to w przypadku produktów spod znaku eko nie zawsze było aż tak oczywiste… 

Bio2Materials reklamuje swoje odkrycie jako rozwiązanie dla osób, którym zależy:

 - Naszym aktualnym produktem jest alternatywa dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Skóra Bio2Materials jest w 100% biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych dla zdrowia substancji. – zapewniają jej twórcy.

Ekologiczna skóra z jabłek

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej(wystarczy przywołać pierwsze loty bez plastiku czy oddolne próby ratowania rafy koralowej przez garfficiarzy) i poszukiwania coraz to nowych alternatyw dla produkcji mięsa i produktów odzwierzęcych (wegańskie menu w McDonald's!) wynalazek Bio2Materials może okazać się prawdziwym wybawienie. Twórcy marki wierzą, że wykorzystując ogólnodostępne materiały, mogą choć trochę wpłynąć na poprawę otaczającego nas środowiska. A my nie ukrywamy, że chętnie zamienimy nasze skórzane portfele na te z wytłoczyn z jabłek. Obyśmy nie musieli na nie za długo czekać!