MUZYKA: „Nasza Miłość” Dorota i Henryk Miśkiewicz, Agora Music

W pierwszych dniach wiosny pojawiła się miłość. Miłość ojca i córki. On obchodzący w tym roku wybitny saksofonista Henryk Miśkiewicz. Ona podążająca po jazzowej drodze wokalistka Dorota Miśkiewicz, która współpracowała chociażby z Ewą Bem czy Cesárią Évorą. Album „Nasza Miłość” to ich pierwszy, wspólny projekt, będący przy okazji obchodami 70. urodzin muzyka. I choć wspólne występy Miśkiewiczów nie były rzadkością, tak już na premierowy materiał musieliśmy czekać ponad dwie dekady.

Pomysł wydania takiej płyty wyszedł od Doroty, która nie ukrywa, że „Nasza Miłość” jest jej osobistym prezentem urodzinowym dla Taty. Jedną z ważniejszych postaci współtworzących projekt jest Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Większość utworów, które znalazły się na płycie skomponował Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty. Należy do nich chociażby skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada “Słowa w głowie” z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Ciekawym powrotem do przeszłości jest też piosenka “Nasze senne sprawy” ze słowami Wojciecha Młynarskiego. I jest to album mieniący się różnymi tonami od jazzowych wariacji, wielkich uniesień, po spokojne, okraszone elementami bossanovy kompozycje przypominające o wspaniałych dokonaniach Bemibem. To jest wojna domowa, na dźwięki, na słowa. Miłość pełna szeptów i krzyków. Wspaniała.

KSIĄŻKA: „Czerwony śnieg na Etnie" Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński, Wydawnictwo Czarne

To jest „Czerwony śnieg na Etnie". Opowieść Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego. Opowieść o Sycylii. Opowieść o Italii. Europie. Nas. Naszej kondycji. Opowieść o wyspie ciepłej niemal przez cały rok, pełnej winogron, pomarańczy i zapachu jaśminu przegryzającego się z zupą rybną. Wyspie na której jada się spaghetti z soloną ikrą tuńczyka lub małżami. Wyspie o smaku ciasteczek „cycki świętej Agaty" i porywów scirocco, śniegu, który zimą na Etnie staje się żółty i czerwony. Opowieść o różnorodnej Sycylii, która stała sie miejscem syntezy. Miejscem, która od wieków łączy odrębne plemiona i nacje, religie Wchodu i Zachodu, style architektoniczne i kuchnie wszystkich smaków. W końcu Arabowie, którzy obecnie tam przybywają wrócili tam, gdzie dominowali tysiąc lat temu. Przez Sycylię przeszły wszystkie nacje świata: Arabowie, Grecy, Galowie, Normanowie.

To tu w 1492 Hiszpanie wypędzali osiedlonych Żydów, by przejąć im majątki. To tu w 1943 rozbili się Amerykanie. To wyspa, która jak wspomina bankier Francesco Pirolo pozbawiona rasizmu. Drzwi do Europy, które ostrzegają nas przed zmianami. Zmianami, które silnie zaznaczyły się jesienią 2013 roku, kiedy to u wybrzeży Lampedusy utonęła łódź z uchodźcami. I jak pisze Mikołajewski Europa albo stanie się gościnna, albo utonie, bowiem jesteśmy świadkiem nie małej emigracji, tylko ruchu epokowego. A więc trzeba przyjąć postawę gościnności. Fascynująca to opowieść o Sycylii i nowoczesności, która tutaj nie wyszła, tak jak w San Berillo, które składa się właściwie z emigrantów z Senegalu i prostytutek wszystkich możliwych płci, transwestytów z gigantycznymi piersiami. I jak dodaje pisarz Matteo Collura Sycylia to obszar, w którym największy postęp dokonał się w dziedzinie seksu. To na Sycylii, zresztą jak i w wielu innych regionach południowych Włoch prezydenci są gejami. A mafia? Już dawno siedzi na giełdzie w Singapurze albo w kasynie w Moskwie czy Meksyku. I można tę książkę czytać bez końca i sączyć przy tym passito, słodkie wino, wino medytacji, zmrożone do dziesięciu stopni. Sączyć, nigdy nie pić!

WYSTAWA:, Józef Wilkoń, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem

W tym zamkniętym na kulturę czasie online 20. marca w przestrzeni  Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarto bardzo ważną wystawę. Wystawę przybliżającą sylwetkę jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia - ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych. Artysta, który zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ilustracje Józefa Wilkonia stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki.

„Artystyczne wizje Wilkonia nie mieszczą się w klasycznej definicji ilustracji, to określenie nieadekwatnie i nieprecyzyjnie opisuje bogactwo środków, jakimi operuje artysta – pisze w tekście kuratorskim do wystawy Lidia Rosińska – Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem - Analizując z perspektywy czasu dorobek twórczy Józefa Wilkonia można odnieść wrażenie, że tekst literacki, poetycka fraza, liryczna przenośnia stają się jedynie pretekstem dla erupcji autonomicznych graficznych, malarskich i rzeźbiarskich wizji autora. Realizacje tych wizji zapełnią przestrzeń Miejskiej Galerii Sztuki, dając świadectwo imponującej drogi, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych - podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny. Na wystawę dostępną od 20 marca do 22 maja 2021 roku, zapraszają: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego.

WYDARZENIE: Rok Dantego Alighieri!

Ten rok to rok Dantego Alighieri. 25 marca w 700. rocznicę śmierci poety rozpoczęło się wielkie fetowanie wraz z transmitowanym przez telewizję RAI wydarzeniem w Pałacu Prezydenckim, podczas którego reżyser i aktor, znakomity interpretator Dantego Roberto Benigni w obecności prezydenta Sergio Mattarella i ministra kultury Dario Franceschini, przedstawił XXV Pieśń z Raju wybitnego poety. Ten kolejny, pandemiczy rok to także wiele innych zaplanowanych wydarzeń z okazji urodzin autora „Boskiej komedii" w tym liczne wystawy.

Ta najciekawsza zapowiadana jest w Rzymie. Od 5 października 2021 do 9 stycznia 2022 stolica Italii będzie gospodarzem olbrzymiej wystawy zatytułowanej „Piekło”, której kuratorem jest historyk sztuki Jean Clair. Wystawa w Scuderie del Quirinale zmierzy się ze światem piekła, opowiadając o jego ikonograficznej fortunie od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Na wystawie zgromadzono ponad 180 prac wypożyczonych z 10 krajów, w tym obrazy Bruegla, Boscha, Daliego czy Picasso. Pracom będą towarzyszyć wiersze Dantego oraz zgodnie z tradycją Scuderie gęsty program spotkań, lektur, refleksji na tematy piekła Dantego, także w odniesieniu do obecnych czasów. Także zapisujcie tę wystawę w kalendarzu!