Wychodzi na to, że podnoszenie ciężarów służy nie tylko do poprawienia sylwetki i przybrania mięśni, ale także może pomóc w walce z rakiem. Tak przynajmniej wynika z badania, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Osakijskiego w Japonii. Naukowcy przyjrzeli się w nim 42 osobom z rakiem płuc i odkryli, że 38,1 procent pacjentów z większą ilością mięśni było w trakcie remisji choroby rok po leczeniu receptorem programowej śmierci 1, który wspiera układ odpornościowy, aby zwiększyć zdolność danej osoby do zwalczania komórek nowotworowych.

W kontraście do tego, naukowcy zauważyli również, że 89,9% uczestników z sarkopenią, czyli zespołem objawów dotyczących mięśni szkieletowych, polegającym na utracie masy mięśniowej i obniżaniu się funkcji mięśni i związanym z tym pogorszeniem sprawności fizycznej, nie było w stanie zwalczyć wzrostu guza.

„To wszystko nas bardzo zaskoczyło”, przyznał Atsushi Kumanogoh. jeden z autorów badania.„Odkryliśmy, że wyniki leczenia pacjentów z sarkopenią na początku terapii były znacznie gorsze niż te, które zaobserwowaliśmy u pacjentów nie cierpiących na nią”.

Pomimo niewielkiej liczby zbadanych osób, naukowcy uważają, że masa mięśniowa pacjentów jest dobrym wskaźnikiem tego, jak dobrze zareagują na leczenie. „Ponieważ degradacja mięśni wiąże się z rozregulowaną odpowiedzią immunologiczną, chcieliśmy zbadać, jaki wpływ na skuteczność leczenia receptorem PD-1 u pacjentów z rakiem płuc ma sarkopenia. Nasze odkrycia sugerują, że podstawowa masa mięśni szkieletowych ma istotny wpływ na jego efektywność” – powiedział główny autor badania, Takayuki Shiroyama. Tym samym naukowiec jest przekonany, że może być ona przydatna do przewidywania, czy leczenie będzie skuteczne.

Podnoszenie ciężarów a wpływ na inteligencję

Nie jest to jedyne badanie, które ukazuje korzyści płynące z podnoszenia ciężarów. Kilka lat temu w „Journal of American Society Geriatria” zamieszczono rezultaty badań na temat zależności między zdrowiem ciała a zdrowiem mózgu człowieka. Badanie przeprowadzono na grupie ludzi między 55 a 86 rokiem życia, u których stwierdzono łagodne objawy choroby Alzheimera. Zostali oni poproszeni o wykonanie serii ćwiczeń związanych z podnoszeniem ciężarów oraz specjalnym treningiem mózgu. Naukowcy stwierdzili, że może istnieć związek pomiędzy wzrostem siły dzięki treningowi siłowemu a funkcjonowaniem mózgu. Trening może sprawić, że pomimo starzenia się, osoby o aktywnym usposobieniu fizycznym będą dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.