Tenis, tak jak i inne dyscypliny sportu, mocno ucierpiał na skutek pandemii koronawirusa. COVID-19 spowodowała, że władze Międzynarodowej Federacji Tenisowej w zeszłym roku musiały wstrzymać na kilka miesięcy zawodowe rozgrywki - odwołany zostały m.in. Wimbledon, czyli najbardziej prestiżowy turniej w sezonie. Z upływem czasu sytuacja epidemiologiczna uległa znacznej poprawię i już na początku sierpnia czołowi zawodnicy rankingu ponownie wrócili do rywalizacji. Nieco wcześniej, bo w maju, codzienne treningi na świeżym powietrzu wznowili miłośnicy „białego sportu”. Czy po krótkiej przerwie od gry pamiętali o odpowiednim stroju, butach i sprzęcie?

Jaki wybrać strój do gry w tenisa?

Chcesz się poczuć jak największe tenisowe gwiazdy? Poza odpowiednią rakietą, zadbaj również o strój, który okaże się pomocny w zdobyciu większej liczby punktów. Wybierając się na trening najczęściej sięga się po koszulki z krótkim rękawem, ewentualnie top bez rękawów, jaki przez wiele lat wybierał Rafael Nadal. Dla tych, którzy oprócz komfortu i swobody ruchu stawiają na sportową elegancję, polecamy koszulki typu polo. Polówki na stałe wpisały się w tenisową modę. Zawodowi tenisiści zaczęli występować w bawełnianych koszulkach z kołnierzykiem już w 1926 roku podczas wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku. W ostatnim czasie tego rodzaj strój wybiera aktualny lider rankingu ATP, Novak Djoković. Warto pamiętać, że jeśli sparing obywa się w ciągu dnia przy dużym słońcu, lepiej dobierać jasne kolory ubrań, ponieważ ciemne barwy przyciągają promienie słoneczne i nie przepuszczają powietrza. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wieczorną grę pod gołym niebem należy pamiętać o bluzie albo koszulce termoaktywnej z długim rękawem, przeznaczonej do ćwiczeń w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Spodenki do tenisa ziemnego

Ważnym elementem tenisowej garderoby są oczywiście spodenki. Szorty powinny być wykonane z miękkiego i w miarę elastycznego materiału, umożliwiającego swobodne poruszanie się na korcie. Jednak coraz częściej zawodnicy wybierają dwuwarstwowe spodenki ze wszytymi wewnątrz legginsami. Niewątpliwie ogromną zaletą tego rodzaju krótkich spodni z lycrami jest to, że podczas jakichkolwiek ćwiczeń często zdarza się tak, że szorty lekko mogą się obsunąć, a tym samym odsłonić bieliznę. Obcisła podszywka nie tylko lepiej dopasuje ciało i podkreśli jego walory, ale również zwiększa ochronę przed ewentualnymi obtarciami. Nie można zapomnieć, że przy zakupie odpowiednich spodenek należy zwrócić uwagę, czy mają kieszenie, aby podczas gemu serwisowego można było schować do nich kilka piłek.

Jakie buty do tenisa ziemnego?

Buty do tenisa ziemnego to obok dobrej formy, kluczowy czynnik w swobodnym poruszaniu się po korcie. Obuwie do uprawiania tego sportu powinno być wykonane z takiego materiału, który gwarantuje przede wszystkim doskonałą amortyzację oraz stabilizację i wentylację stopy. Buty sportowe powinny być lekkie, ale zarazem wytrzymałe. Warto pamiętać również o tym, żeby zaopatrzyć obuwie w wkładki antybakteryjne, ograniczające rozwój bakterii. Przed zakupem nie można zapomnieć jednak, że obuwie nie może być ani za ciasne, ani za luźne. Luz w palcach powinien wynosić maksymalnie pół centymetra. Istotna jest także podeszwa. Zależy ona od rodzaju nawierzchni, na jakiej zamierzamy grać. Na mączkę wybierzemy buty z charakterystycznym bieżnikiem, gwarantującym dobrą przyczepność. Natomiast na korty twarde polecamy sztywną podeszwę, a na nawierzchnie trawiastą należy się zaopatrzyć w obuwie z płaskim spodem wykonanym z gumy. Profesjonalne buty do tenisa ziemnego zapewniają nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale także podnoszą poziom gry.

Odzież tenisowa - akcesoria

Po zakupie sprzętu do tenisa i skompletowaniu stroju, nie można zapomnieć o tenisowych dodatkach, które jeszcze bardziej podkreślą look na korcie. Warto, aby w torbie znalazła się opaska na nadgarstek - pozwalająca na otarcie potu z czoła między kolejnym punktami, ale również opaska na głowę, ewentualnie czapka z daszkiem, która ochroni przed promieniami słonecznymi. Decydując się na grę w samo południe należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Umożliwią one serwowanie pod słońce. Wybierając się na trening warto zaopatrzyć się także w odpowiednie skarpetki, które również odgrywają kluczową rolę podczas gry. Osobiście polecamy nieco dłuższe skarpetki, ponieważ stópki mogą się nie sprawdzić podczas intensywnego sparingu i zamiast czerpania przyjemności z gry, trzeba zająć się naszymi otarcia na nogach.

 

Udanej gry!