Samo słowo to połączenie terminów „jogging” ze szwedzkim „plocka upp”, co oznacza podnosić. Po tym, jak plogging stał się bardzo popularny w Skandynawii, szybko znalazł swoich entuzjastów na całym świecie. Ploggersi pojawili się w najbardziej znanych miastach – Berlinie, Paryżu, Moskwie czy Nowym Jorku.

Początki ploggingu

Za pomysłodawcę ploggingu uznaje się działacza na rzecz ekologii Erika Ahlstroma. Mężczyzna po przeprowadzce do Sztokholmu w 2016 roku z górskiego miasteczka Are był wstrząśnięty tym, co zobaczył w stolicy Szwecji – uznał ją za jedno wielkie wysypisko śmieci.

 

Aby zmazać ten obraz ze swoich oczu, dość szybko wpadł na pomysł aktywnego sprzątania okolicy, w który zaangażował swoich znajomych. Tym samym biegacze, wyposażeni w worki i rękawiczki, zaczęli zbierać śmieci porozrzucane po trawnikach, chodnikach, lasach czy ulicach. A gdy nie posiadali ze sobą worka, to drobne śmieci upychali w kieszenie, zaś większe wkładali za pas legginsów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

©© No bag no problem. Hiking this 6 miles to put it in a bin. #plogging #ploggers #plogga

Post udostępniony przez Plastic Pollution Solution © (@plastic_pollutionsolution) Sty 28, 2018 o 3:16 PST

Media społecznościowe szybko nagłośniły akcję Szwedów i tak narodziła się nowa dyscyplina sportowa, która przy okazji przypomina wszystkim o dbaniu o środowisko. Ludzie zaczęli wrzucać zdjęcia z hasztagiem #plogging, pokazując, że trening nie powinien się kończyć jedynie na poprawianiu lub utrzymywaniu naszej formy fizycznej.

Plogging – ile kalorii się traci?

Bardzo ładnie sens ploggingu uchwycili biegacze z Meksyku, którzy napisali swego czasu na Instagramie: „Bieganie dla medali jest wspaniałe, ale plogging daje inny rodzaj nagrody. Spróbuj. Nie pożałujesz!”. I faktycznie tak jest. Wyliczono, że spala się około 300 kalorii w pół godziny, gdy uprawiamy plogging. W końcu bieganie łączymy ze skłonami. Jest to nie tylko dobre dla naszych nóg, ale także dla całego ciała. – To świetnie zajęcie. Jest adrenalina, są endorfiny i emocje. Bo to coś w rodzaju poszukiwania skarbów – powiedział Ahlstrom Reutersowi.

Plogging dość często przybiera formę zawodów. We wspomnianym wcześniej Meksyku ustanowiono światowy rekord – w ciągu jednego dnia biegło jednocześnie cztery tysiące ludzi. Można wymyślać również różne konkurencje, np. kto znajdzie więcej śmieci lub trafi na najcenniejsze lub najdziwniejsze.

Plogging jako sport olimpijski?

W kwietniu tego roku amerykańska marka Silk produkująca roślinne mleko i jogurty rozpoczęła kampanię, która ma na celu sprawienie, aby plogging stał się jednym ze sportów olimpijskich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku w Los Angeles.

– Naszym celem jest pozyskanie 25 000 podpisów – powiedział Silk Senior Brand Manager, David Robinson. – Podczas planowania wydarzeń na Igrzyska w 2028 roku Los Angeles Olympic Organizing Committee ogłosił śmiałą wizję wprowadzenia zrównoważonych dyscyplin do historii Igrzysk, a my w Silk wierzymy, że dodanie ploggingu do oficjalnych sportów oznaczałoby wyraźny postęp w kierunku tego ważnego celu – dodał. To bez wątpienia krok w odpowiednim kierunku.