W drugiej połowie marca poznaliśmy pełną specyfikację Sony PlayStation 5. Jednak już wcześniej japoński gigant poinformował, że konsola będzie wyposażona w nowe kontrolery, stąd byliśmy ciekawi, na ile zmienią się w wyglądzie w stosunku do poprzedników.

Wiedzieliśmy już, że pojawią się innowacje w środku. Jedną z najważniejszych nowości jest technologia „haptic feedback”, która zapewnia różnorodne odczucia podczas gry. Jako przykład można podać uderzenie w ścianę samochodem lub kopnięcie piłki w FIFA. Nawet podczas biegania przez pola trawiaste wyczujemy różne tekstury. Oprócz tego w przyciskach L2 i R2 zastosowano triggery adaptacyjne, pozwalające graczom poczuć napięcie przy naciąganiu cięciwy łuku.

ZOBACZ TEŻ: PlayStation 5: znamy pełną specyfikację nowej konsoli! Kiedy premiera PS5?

Powyższe atrybuty to niejedyne nowości w przypadku nowego pada, który nosi nazwę DualSense. Metamorfozie uległ także jego wygląd. Mimo iż rozmieszczenie poszczególnych przycisków nie uległo zmianie, to przeobrażono sylwetkę urządzenia – kontroler jest bardziej obły i prawdopodobnie masywniejszy od swojego poprzednika, czyli DualShock 4. Nie znajdziemy już wypustek, na których do tej pory osadzano gałki analogowe. Pasek świetlny umiejscowiono wokół gładzika, a nie między triggerami, jak w DualShocku 4.

Sony zmieniło także przycisk Share na Create. Marka zapowiedziała, że ma on dać nowe możliwości graczom w kwestii tworzenia i dzielenia się treścią ze społecznością. Jak to ma wyglądać w praktyce jeszcze nie wiemy, ale zapewne firma zdradzi więcej szczegółów podczas kolejnej prezentacji. DualSense będzie posiadał także wbudowany mikrofon, dzięki któremu będzie można łatwo rozmawiać ze znajomymi bez użycia zestawu słuchawkowego.

W przypadku koloru pada mamy dwukolorowy schemat, co samo w sobie jest pewnym odstępstwem od reguły, bowiem przeważnie kontrolery PlayStation są utrzymane w jednym kolorze. Na tę chwilę nie mamy informacji, czy DualSense będzie można nabyć także w innej opcji kolorystycznej. Czas pokaże.

Skoro wiemy już, jak prezentuje się nowy kontroler, to teraz pozostaje nam czekać jedynie na odsłonięcie wyglądu konsoli. PlayStation 5 najprawdopodobniej będziemy mogli kupić pod koniec 2020 roku. DualSense bez wątpienia rozbudził nasze oczekiwania.