Nowe warianty koronawirusa oraz gwałtownie spadająca liczba zaszczepionych nie napawają optymizmem. Naukowcy są niemal pewni, że jesienią czeka nas czwarta fala pandemii, a w związku z nią kolejne obostrzenia. Dlatego, aby uniknąć ponownego zamknięcia gospodarki, coraz więcej państw Starego Kontynentu zapowiada podjęcie radykalnych działań mających na celu poprawę sytuacji epidemiologicznej. Restrykcje mają odczuć przede wszystkim osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. 

Francja

Emmanuel Macron była jednym z pierwszych światowych przywódców, który powiedział kategoryczne „nie” przeciwnikom masowej akcji szczepień. Francuski prezydent zapowiedział, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego potwierdzającego przyjęcie szczepionki bądź nabycie odporności na COVID-19 będzie od sierpnia dotyczył każdej osoby, która planuje przejazd środkami transportu zbiorowego, wizytę u lekarza, a także pójście do kawiarni, restauracji lub centrum handlowego. 

Grecja

„To nie Grecja jest w niebezpieczeństwie, a nieszczepieni Grecy” - grzmiał premier Kyriakos Mitsotakis w telewizyjnym orędziu. W związku z wprowadzeniem nowych, bardziej zaostrzonych zasad sanitarnych, w restauracjach, teatrach, czy kinach przebywać będą mogły tylko zaszczepione osoby. Grecja, podobnie jak Francja, zarządziła również obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich pracowników służby zdrowia. 

Austria, Czechy, Niemcy, Portugalia

W restauracjach, barach, kinach oraz innych zamkniętych lokalach u naszych południowych i zachodnich sąsiadów będą mogli przebywać tylko zaszczepione osoby, lub ci, którzy uzyskali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest niezbędny do zameldowania się w hotelu oraz pensjonacie. Podobnym krokiem, co Czechy i Niemcy, podążają Austria oraz Portugalia. 

Wielka Brytania

Na Wyspach obowiązek okazania certyfikatu lub negatywnego wyniku testu na COVID-19 będzie wymagany w restauracjach, pubach i klubach najwcześniej jesienią, kiedy każda osoba powyżej 18. roku życia otrzyma obie dawki szczepionki. Przypomnijmy, że premier Boris Johnson zniósł niemal wszystkie obostrzenia, które obowiązywały w związku z pandemią. Brytyjczycy nie muszą już m.in. nosić masek i zachowywać dystansu.

Włochy

To we Włoszech epidemia koronawirusa w 2020 roku uderzyła najmocniej (przypomnijmy - łącznie odnotowano ponad 4 mln zakażeń). Nic więc dziwnego, że rządzący starają się na każdy możliwy sposób uniknąć kolejnej fali zachorowań na COVID-19. „Konieczne jest rozszerzenie stosowania zielonych certyfikatów, niezależnie od terytorialnego kontekstu epidemiologicznego” - czytamy w najnowszym rozporządzeniu włoskiego rządu, który pozwolił lokalnym władzom wprowadzić prawo ograniczające dostęp do części usług tylko dla osób zaszczepionych.