„Komisja Medyczna przeprowadziła analizę wyników badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 przeprowadzonych w klubach ESA. Te kluby od 6 maja mogą rozpocząć grupowe treningi w zakresie zgodnym z dnia 2 maja 2020 roku” – czytamy w komunikacie PZPN.

Do dzisiejszego rana było ich 6. Teraz jest 12: Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków, Cracovia, Legia Warszawa i Wisła Płock. 

„W pozostałych klubach trwa dalsza diagnostyka osób skierowanych na badanie wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 i do czasu potwierdzenia przez Komisję możliwości rozpoczęcia treningów grupowych, Kluby te prowadzą treningi indywidualne” – informuje związek.

Zbigniew Boniek odniósł się we wtorek do sytuacji klubów ekstraklasy: „Ucinając spekulacje, gdyby wszystko było ok to kluby mogłyby, zgodnie z rozporządzeniem, trenować. Chuchając na zimne i dbając o zdrowie musimy zrobić dodatkowe badania. Dzisiaj 5-6 klubów nie ma problemów, jutro mam nadzieje będzie medyczne ok dla pozostałych. Tak to wygląda” – napisał na swoim twitterze prezes PZPN.

Przypomnijmy, że sezon PKO Ekstraklasy został wstrzymany 13 marca. Do rozegrania zostało jeszcze 11 kolejek. Rozgrywki mają zostać wznowione 29 maja i potrwać do 19 lipca.

Sytuacja w innych ligach Europy

Ekstraklasa nie ma jeszcze tak źle. Najciężej chyba jest ze wznowieniem sezonu w Premier League. W Anglii jest dużo obaw związanych z bezpieczeństwem piłkarzy. Tam nawet 100 punktów w protokole medycznym muszą zaakceptować kluby, by doszło do wznowienia rozgrywek. Planowo mają ruszyć 12 czerwca, ale nie wiadomo jak to będzie. Mecze rzecz jasna będą rozgrywane za zamkniętymi drzwiami.

ZOBACZ TEŻ: Mecze piłkarskie w systemie drive-thru. Duńczycy znaleźli sposób na kibicowanie na żywo

Bundesliga jako pierwsza wznowi sezon, bo już 15 maja. Trenować mogą już piłkarze we Włoszech. W Serie A ma się odbyć na dniach spotkanie, gdzie rozważone zostanie zaakceptowanie 20 punktowego protokołu medycznego dla klubów. Z kolei w hiszpańskiej Primera Division mają zacząć się testy na obecność koronawirusa u piłkarzy.

Inaczej sprawę postanowiono rozwiązać we Francji. Postanowiono nie wznawiać już Ligue 1 w sezonie 2019/20. Mistrzem kraju została drużyna Paris Saint-Germain. Drużyny zdążyły rozegrać 28 kolejek.

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU. Wysłuchanie tego artykułu zajmie Ci tylko 2,5 minuty: