“Dr No” to bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów w całej, już niemal 60-letniej historii filmowego Bonda. Głównie ze względu na to, że stanowi punkt odniesienia dla każdego sequela - to tu po raz pierwszy pada kultowe “Bond, James Bond” i pojawia się “wstrząśnięta, nie mieszana” wódka z Martini. I choć na początku bohater grany przez Seana Connery’ego korzysta z Beretty, to jego zwierzchnik M nakazuje mu zmienić broń na powszechnego w brytyjskim wywiadzie Walthera PPK.

Z tego modelu niemieckiego pistoletu agent 007 korzystał aż do “Jutro nie umiera nigdy” z 1997 roku, kiedy to PPK został zastąpiony przez P99. W “Quantum of Solace” stara, dobra broń jednak wróciła. A jej najcenniejszy, bo pochodzący z pierwszego filmu egzemplarz, będzie teraz można kupić.

Rekwizyt ten (który oczywiście nie jest prawdziwym pistoletem) będzie jednym z przedmiotów aukcji zorganizowanej przez dom Julien’s Auctions, która odbędzie się 3 grudnia. Licytować będzie można jeden z dwóch pistoletów, używanych przez Seana Connery’ego na planie filmu “Dr No”. Zgodnie z opisem organizatora aukcji, ta broń “pomogła zbudować i zdefiniować postać, która była prezentowana w książkach, filmach i innych mediach przez ostatnie prawie sześć dekad”. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Specjaliści szacują, że “bondowski” Walther PPK z “Dr No” może zostać sprzedany za kwotę około 200 tysięcy dolarów. Na cenę z pewnością wpłynie zarówno unikatowość samego przedmiotu, jak i fakt, że Sean Connery, czyli pierwszy filmowy Bond, niedawno pożegnał się ze światem. Oprócz kultowego pistoletu na aukcji będzie można kupić jeszcze inne filmowe memorabilia, w tym między innymi hełm lotniczy, który Tom Cruise nosił w “Top Gunie” oraz skórzaną kurtkę Arnolda Schwarzeneggera z “Terminatora 2”.