Samolot, o którym mowa, należał do linii Hi Fly i poleciał z Lizbony do brazylijskiego miasta Natal w minioną środę. Na pokładzie Airbusa A340 znajdowało się niemal 700 pasażerów, którzy tym razem zjedli wszystkie posiłki bez pomocy plastikowych jednorazówek. Zamiast sztućców, tacek czy talerzyków z PCV pasażerowie lotu dostali naczynia z ekologicznych i nadających się do recyclingu materiałów takich sprasowane drewno, papier czy bambus. I choć na ten historyczny lot się nie załapaliśmy, to jednak jest szansa, że samoloty pozbawione plastikowych akcesoriów do posiłków wzbiją się w niebo jeszcze nie raz. I to już wkrótce.

Pierwszy lot bez plastiku

„Ekologiczny” lot Hi Fly był póki co pierwszym z trzech planowanych przez linię eksperymentalnych lotów „zero waste”. Linia planuje całkowicie wycofać plastikowe jednorazówki ze swoich samolotów do końca 2019 roku. To i tak o 2 lata wcześniej niż dealine, który w kwestii wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku Parlament Europejski nałożył na kraje wspólnoty. Zakaz używania plastikowych jednorazówek ma bowiem obowiązywać na starym kontynencie już od początku 2021 roku.

Myślicie, że takie rozwiązanie dobrze przyjmie się nie tylko na ziemi, lecz również w przestworzach?  Trzymamy za to mocno kciuki, bo nie ukrywamy, że loty „zero waste” marzą nam się już od dłuższego czasu…