We wtorek 29 grudnia rodzina słynnego projektanta przekazała agencji AFP informację o śmierci Pierre'a Cardin. Wybitny twórca mody miał odejść w szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine niedaleko Paryża. 

Swoją karierę Pierre Cardin rozpoczynał w wieku zaledwie 17 lat, kiedy to został zatrudniony na stanowisku krawca w domu mody Diora. Bardzo szybko okazało się, że Cardina wyróżnia ogromny talent. Zaledwie dekadę po rozpoczęciu pierwszej pracy w branży modowej. Cardin postanowił założyć własny dom mody. Historycy mody uznają, że obok Paco Rabannei Andre Courregesa był on jednym z prekursorów futurystycznego trendu w modzie lat 60.  

"Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko" - napisali jego bliscy w oświadczeniu.

Co ciekawe, Cardin był nie tylko wybitnym projektantem, ale też biznesowym wizjonerem. Jako jeden z pierwszych właścicieli marek modowych postanowił on sprzedawać licencję na swój znak towarowy produktom z innych branż. W ten sposób na rynku pojawiły się np. perfumy sygnowane jego nazwiskiem. Ocenia się, że w szczytowym momencie Cardin dysponował licencjami na około 800 różnych produktów, a jego majątek wyceniało się na ponad 600 mln euro.