Peganizm jako dieta roku 2019?

Popularny serwis społecznościowy wysnuł tezę o wiodącej pozycji peganizmu na bazie liczby wyszukań dotyczących żywności pegańskiej, która wzrosła w ostatnich miesiącach aż o ponad 300 procent! Jest to o tyle zaskakujące, że założenia diety zostały zaprezentowane przez jej pomysłodawcę – dr. Marka Hymana – już trzy lata temu. Eksperci spekulują, że konsumentom znudziły się tradycyjne diety i wciąż poszukują nowych, nierzadko kontrowersyjnych, pomysłów.

Co to jest peganizm?

Peganizm sam w sobie jest trochę kontrowersyjny, ponieważ to połączenie dwóch – wydawać by się mogło – wykluczających się światów. Z jednej strony mamy weganizm, czyli rezygnację ze spożywania produktów zwierzęcych. Z drugiej – dietę paleo, która ma być powrotem do sposobu żywienia naszych przodków, opartym na nieprzetworzonej żywności (w tym również mięsie czy jajach).

Peganizm - na czym polega?

Jest kilka zasad, do których peganie powinni się stosować:

- rezygnacja z glutenu oraz produktów mlecznych
- unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym
- spożywanie produktów bogatych w dobrej jakości tłuszcze (np. awokado, orzechy)
- zminimalizowanie ilości spożywanego mięsa
- stosowanie roślin jako podstawy diety

Peganizm jest bezpieczny?

Dr Hyman, który założenia peganizmu przedstawił już w 2015 roku przekonuje, że dieta jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Ponadto ma nie tylko gwarantować spadek masy ciała, ale również wspomagać leczenie trądziku, niepłodności oraz depresji. Zdaniem zwolenników takiego sposobu żywienia, peganizm jest idealną dietą dla mięsożerców, którzy chcą się poczuć lepiej i lżej.