Paweł Adamowicz – prawnik i polityk

Paweł Adamowicz był prawnikiem, samorządowcem i politykiem. Przez ponad 20 nieprzerwanie sprawował urząd prezydenta miasta Gdańska. Podczas 27. Finału WOŚP został na scenie zaatakowany i kilkukrotnie dźgnięty nożem. Zmarł w poniedziałek 14 stycznia 2019 po operacji w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kim był Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz urodził się w Gdańsku w 1965 roku. Gdy w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej - który wkrótce rozprzestrzenił się na całą Polskę i doprowadził do powstania "Solidarności" - 15-letni Adamowicz aktywnie włączył się w działalność opozycyjną. Cztery lata później, w 1984 roku Adamowicz dostał się na prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Był wydawcą i drukarzem podziemnych pism studenckich takich jak "Jedynka" i "ABC".

Paweł Adamowicz – kariera polityczna

Już jako 25-latek Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Przez kolejne trzy lata działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a od 1994 roku przez cztery lata był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska - jako działacz najpierw Partii Konserwatywnej, a później Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego.

Od 1998 roku - jako przedstawiciel AWS ponownie został radnym, później objął urząd prezydenta Gdańska. W 2001 roku Paweł Adamowicz zakładał gdańskie struktury Platformy Obywatelskiej.

W 2002 roku został wybrany na drugą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska, tym razem w wyborach bezpośrednich. Od tego czasu co cztery lata z dużą przewagą zwyciężał w lokalnych wyborach prezydenckich.

Paweł Adamowicz – rodzina, żona, dzieci

Żoną Pawła Adamowicza była Magdalena Adamowicz, z domu Abramska. Para wzięła ślub w 1999 roku. Żona prezydenta Gdańska z wykształcenia jest doktorem prawa. Obecnie Magdalena Adamowicz pracuje jako adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego UG.

Paweł Adamowicz i jego żona mieli dwoje dzieci. Po raz pierwszy zostali rodzicami w 2003 roku, gdy na świat przyszła ich córka Antonina (15 lat). Druga córka prezydenta Gdańska, Teresa (8 lat), urodziła się w 2010 roku.