Pasek do spodni to rzecz tak powszechna, że każdy z nas posiada przynajmniej jedną sztukę. Najlepiej mieć przynajmniej dwie w różnych kolorach – najbezpieczniejszymi wyborami są czarny i brązowy pasek. Czemu? Są to rzecz jasna najbardziej uniwersalne kolory, które sprawdzą się w całej masie różnych stylizacji. Choć na rynku spokojnie znajdziemy paski materiałowe i plecione, to nie da się ukryć, że to pasek skórzany jest prawdziwym królem w tym segmencie dodatków.

Pasek męski – jak nosić?

Pasek skórzany charakteryzuje nie tylko dobra jakość i odporność na zniszczenia, ale przede wszystkim elegancja, która dodaje jakości do naszej stylizacji. Jednak są pewne zasady, o których warto pomyśleć, jeżeli akurat potrzebujemy zakupić jedną czy dwie sztuki. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by dopasować je do naszego stroju. W praktyce oznacza to, że przy ubieraniu się w garnitur na ważne uroczystości powinniśmy zakładać cienki, skórzany pasek w kolorze, który będzie pasował do ubioru. Czyli jeżeli mamy czarne buty, to czarny pasek. Jeżeli idziemy do pracy ubrani w brązowe loafersy i mamy ze sobą skórzaną teczkę w tym samym kolorze, to również pasek skórzany musi być brązowy. W innym przypadku położymy całą stylizację.

Pasek męski – jaka klamra?

Bardzo ważną rzeczą jest to, by pasek skórzany zakładany do garnituru miał nienachalną, delikatną klamrę. Dobrze jest, gdy kolor metalu jest dopasowany do naszego zegarka, ale nie stanowi to wyznacznika. Jeżeli ktoś ubierze złotego Patka Philippe czy A. Lange & Sohne to w żadnym wypadku nie popełni faux pas – tutaj nie trzeba aż tak maniakalnie dopieszczać szczegółów stylizacji. Owszem, świetnie jest gdy wszystkie elementy (klamra od paska, zegarek, biżuteria, spinki) współgrają ze sobą pod kątem kolorystycznym, ale nie zawsze da się uzyskać taki efekt.

Pasek męski – odpowiednia szerokość

Warto wspomnieć, że szerokość paska powinna być dobrana do rozmiaru szlufek oraz tasiemki w spodniach od garnituru. Jeżeli być zbyt wąski, to nie będzie wyglądał zbyt dobrze. A jeśli chodzi o długość, to należy przestrzegać tego, by nigdy nie zapinać paska na ostatnią dziurkę. Musimy pozostawić zapas. Dzięki temu pozostałą część umieści się za szlufką. Jeżeli wystaje ze spodni, to znaczy, że kupiliśmy zły pasek. W przypadku bardziej casualowych zestawień można już podchodzić mniej restrykcyjnie do sprawy. Do jeansów świetnie sprawdzi się szeroki pasek. Takie samo podejście tyczy się zapięcia, które może być duże, wyraźne i mocno zdobione. Do sportowych ubrań warto wybierać pasek o innym kolorze niż czarny. Na pewno nie powinien się rzucać w oczy – zarówno w kolorze, jak i klamrze.

Koniec końców musimy zadbać o to, by odpowiednio dobierać pasek skórzany pod kątem koloru i jego przeznaczenia.

ZOBACZ TEŻ: Jaki zegarek do garnituru? Oto kilka cennych wskazówek

CZYTAJ: Strój koktajlowy męski: czym się charakteryzuje? Jak go zestawić? Na jakie okazje go włożysz?

ELLE MAN POLECA: Moda plażowa dla mężczyzn: szorty, koszulki, kąpielówki, klapki. Czego nie może zabraknąć w twojej beach bag?