W powieści Hellera głównym bohaterem jest Yossarian, amerykański pilot, który stacjonuje we Włoszech podczas II wojny światowej. Mężczyzna próbuje zdobyć zaświadczenie o niezdolności do dalszych lotów. Napotyka jednak na absurdalną zasadę, według której żołnierze mogą na własną prośbę zakończyć służbę z powodu choroby psychicznej. Szkopuł w tym, że jeśli jednak chcą to zrobić z obawy o swoje życie, oznacza to, że nie są wcale chorzy psychicznie. Tym samym mogą dalej pełnić służbę. Ta zasada nazywa się paragraf 22.

Heller w wydanej w 1961 roku powieści w niezwykle groteskowy sposób ukazał bezsens wojny i bezlitosny pęd dowódców do awansu kosztem życia młodych pilotów. Pisarz oparł swoją historię na osobistych doświadczeniach. Wszystko w niej przesycone jest czarnym humorem, a wydarzenia stają się coraz bardziej pokręcone.

„Paragraf 22” doczekał się już m.in. adaptacji filmowej w reżyserii Mike’a Nicholsa z 1970 roku, ale sześcioodcinkowy serial, którego producentem i reżyserem dwóch odcinków jest George Clooney, budzi nadzieję, że w przeciwieństwie do powyższej produkcji udało się więcej uchwycić z ducha powieści Hellera. Clooney w serialu pojawia się także jako porucznik Scheisskopf. W głównej roli zobaczymy Christophera Abbotta, mocno utalentowanego aktora, który pokazał się z bardzo dobrej strony w nieźle ocenianym horrorze „To przychodzi po zmroku” i dramacie „James White”.

George Clooney powraca do telewizji

Oprócz powyższych osób w serialu zobaczymy m.in. Hugh Lauriego, czyli słynnego Dr House’a, Kyle’a Chandlera oraz Giancarlo Gianniniego. Co ciekawe, dla Clooneya będzie to powrót do telewizji po 10 latach przerwy, czyli od czasu, gdy wystąpił w odcinku „Ostrego dyżuru”. Jednak gdyby odjąć ten pojedynczy występ, to przerwa jest jeszcze dłuższa, bo wynosi 20 lat. W 1999 roku po raz ostatni wcielił się z większą częstotliwością w rolę dr Douglasa „Douga” Rossa we wspomnianym wyżej serialu. 

Swoją drogą jest to dość specyficzna sytuacja, gdy w tej samej produkcji pojawiają się dwaj słynni serialowi doktorzy. Jednak o ile Clooney’owi udało się zrobić karierę w Hollywood, to Hugh Laurie już takiego szczęścia nie miał, ale przynajmniej zaliczył dobry występ w miniserialu „Nocny recepcjonista”, gdzie zagrał obok Toma Hiddlestona.

W Polsce serial pokaże HBO GO 18 maja 2019 roku. Poniżej zwiastun: