Classic Blue - Kolor roku 2020

Ciemny niebieski, na granicy granatu i chabru, który PANTONE nazywa Classic Blue (numer referencyjny 19-4052) to kolor, który ma być przewodnią barwą nachodzącego, 2020 roku. Słynna marka od kilkunastu lat promuje w ten sposób swoje uniwersalne wzorniki kolorystyczne i raporty trendów. Z niemałym z resztą sukcesem. PANTONE co roku sprzedaje setki tysięcy kubków, toreb, notatników, pudełek, pojemników i innych gadżetów w kolorze, który ogłasza jako kolor przewodni danego sezonu. Wystarczy przypomnieć, że kolorem roku 2019 jest Living Coral, podczas gdy w roku 2018 na wzornikach PANTONE królował Ultra Violet. PANTONE, który zaczynał jako marka z branży poligraficznej, szybko stał się wyznacznikiem światowych trendów, z którym zaczęły się liczyć największe domy mody i najważniejsze marki zajmujące się szeroko rozumianym designem. Możemy się zatem spodziewać, że już wkrótce social media większości marek odzieżowych zaleją prezentacje ich ubrań a nawet całych linii w barwach zbliżonych do tego, który został wybrany właśnie na kolor roku.

Classic Blue bo...

Skąd wybór "PANTONE 19-4052 Classic Blue" na kolor roku 2020? PANTON swój wybór usadzania w następujących słowach:

Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Nasączony rezonansem PANTONE 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji. - komentuje Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

Decydenci marki postawili tym razem na ciemny odcień niebieskiego bo ten wprowadza ciszę i spokój, a naśladując niebo o zmroku, skłania do relaksu i niezmąconej niczym melancholii. Zdaniem ekspertów firmy, Classic Blue jest eleganckim w swojej prostocie kolorem, na którym będziemy mogli budować, kiedy przekroczymy próg nowej ery. Ciemny niebieski, którym powinniśmy się otaczać przez cały przyszły rok, ma też ułatwiać koncentrację, która jest niezwykle ważna w czasach, w których otaczająca nas technologia zaczyna być coraz bardziej absorbująca, i co jest już – zdaje się – procesem nieodwracalnym.

Kolor roku PANTONE - historia

Instytut Pantone zajmuje się prognozowaniem trendów kolorystycznych głównie dla branży wzorniczej, graficznej i modowej. Kolor roku jest wybierany już od 20 lat. Eksperci i analitycy biorą pod uwagę tendencje panujące w designie i modzie, a także trendy w kulturze i sztuce. Czy to znaczy, że w przyszłym roku na większości wernisaży będziemy oglądać właśnie ciemny niebieski? Liczymy, że artyści zachowują jednak pewnie umiar w dozowaniu nam nawet tak ważnej barwy jak kolor roku!