Na czym polega ozonowanie samochodu?

Ozonowanie samochodu to proces oczyszczania wnętrza samochodu z kurzu, drobnoustrojów, bakterii, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów za pomocą cząsteczek ozonu. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie, zwane ozonatorem lub generatorem ozonu. Cały proces trwa zazwyczaj około 30 minut i daje efekt przyjemnego odświeżenia wnętrza samochodu.

Ozonowanie klimatyzacji w samochodzie to skuteczny sposób na to, by zapobiec namnażaniu się w niej grzybów oraz pleśni. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawiew samochodowy często skierowany jest bezpośrednio na twarz, dzięki czemu drobnoustroje mogą łatwo wniknąć do twojego organizmu.

Odgrzybianie klimatyzacji ozonem to jedna z najbardziej nowoczesnych i jednocześnie najmniej inwazyjnych metod oczyszczania nawiewu. Jest idealną alternatywą dla alergików oraz osób uczulonych na środki chemiczne. Ozonowanie wnętrza samochodu sprawdzi się także w rodzinnym aucie, ponieważ jest to sposób bezpieczny dla dzieci.

Jak często przeprowadzać ozonowanie samochodu? Klimatyzacja powinna być odgrzybiana przynajmniej raz w roku, warto więc zastosować w tym celu zabieg ozonowania. Warto również zdecydować się na skorzystanie z tej usługi, gdy kupujesz używany samochód. Dzięki ozonowaniu masz pewność, że w twoim pojeździe nie rozwijają się żadne bakterie, grzyby czy pleśń.

Warto również skorzystać z zabiegu ozonowania samochodu, gdy po uruchomieniu klimatyzacji czujesz nieprzyjemny zapach. Z usługi tej możesz również korzystać, gdy chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego z wnętrza samochodu, np. przed jego sprzedażą.

Jak ozonować samochód? Instrukcja

Ozonowanie samochodu to bezpieczna i nieinwazyjna metoda na pozbycie się bakterii, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów. Aby jednak przyniosło ono pożądane efekty, należy odpowiednio przygotować pojazd do tego zabiegu. Jak ozonować wnętrze samochodu? Czy można robić to samodzielnie?

Aby móc w domowych warunkach przeprowadzić zabieg ozonowania samochodu, będzie ci potrzebne urządzenie o nazwie ozonator. Jego zakup to, w zależności jego od mocy wydatek rzędu 130-400 zł. Możesz również skorzystać z mniej kosztownej i efektywnej metody, czyli do odświeżenia wnętrza pojazdu wykorzystać ozon w sprayu do samochodu.

Przed ozonowaniem samochodu należy przede wszystkim gruntownie wyczyścić jego wnętrze. Sprzątanie powinno skoncentrować się szczególnie na pozbyciu się źródeł nieprzyjemnych zapachów. Aby ozonowanie klimatyzacji było skuteczne, należy ją ręcznie oczyścić z pleśni, a w razie potrzeby nawet wymontować parownik.

Gdy sprzątanie masz już za sobą, czas na ozonowanie. Jeśli korzystasz z ozonu w sprayu, przeznaczonego do wnętrza samochodu nałóż maseczkę ochronną, okulary oraz rękawiczki. Następnie otwórz wszystkie drzwi w samochodzie na oścież i rozpocznij spryskiwanie klimatyzacji.

Jeśli natomiast posiadasz ozonator, umieść go na podłodze przed siedzeniem pasażera w taki sposób, aby wylot powietrza był skierowany ku przodowi samochodu. Jeśli posiadasz w samochodzie klimatyzację, ustaw ją na maksymalne działanie w obiegu zamkniętym oraz najniższą dostępną temperaturę chłodzenia. Na czas ozonowania samochodu zamknij wszystkie drzwi i okna.

Jeśli masz taką możliwość, wykonuj zabieg ozonowania na wolnym powietrzu. Jeśli jednak musisz skorzystać z garażu, pamiętaj by zapewnić sobie ciągły dostęp świeżego powietrza. W miarę możliwości postaraj się również opuścić pomieszczenie na czas ozonowania samochodu.

Ile trwa ozonowanie samochodu? Zazwyczaj zabieg ten nie zajmuje więcej niż około 30 minut, nie licząc oczywiście poprzedzającego go sprzątania samochodu. Pół godziny to optymalny czas na to, by oczyścić zarówno wnętrze klimatyzacji, jak i samochodu z kurzu, bakterii, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów.

Jeśli jednak efekt, uzyskany po tym czasie nie jest dla ciebie zadowalający, możesz powtórzyć ten zabieg. Przed powtórnym uruchomieniem ozonatora przewietrz dokładnie wnętrze samochodu oraz upewnij się, że urządzenie nie jest zbyt mocno nagrzane.

Ozonowanie samochodu - cena w serwisie

Ozonowanie samochodu to usługa, którą oferuje wiele serwisów zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem samochodów. Często zabieg mają w swoich ofertach również ekologiczne myjnie ręczne wysokiej jakości. Ile kosztuje ozonowanie samochodu w serwisie?

Cena ozonowania samochodu zależy w głównej mierze od miejsca, w którym znajduje się serwis. W większych miastach usługa ta może kosztować od 80 do nawet 150 złotych. Natomiast w mniejszych miejscowościach koszt ozonowania samochodu może wynieść od 50-90 złotych.

CZYTAJ: Nowy motocykl Jamesa Bonda trafił do sprzedaży. Licencji na zabijanie nie ma w zestawie

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej ekonomiczne samochody – benzynowe i diesel

ELLE MAN POLECA: Jeep Grand Cherokee SRT – paliwo, ogień i dym